تلاش شهرداری قم برای احیا و تقویت محورهای فرهنگی و تاریخی رهاشده

فهرست مطالب

آرونو /قم مدیرعامل سازمان بهسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر با اشاره به اینکه تمام فضاهای فرهنگی و تاریخی شهر را مدنظر قرار داده‌ایم، گفت: برخی محورهای فرهنگی و تاریخی که رها شده بودند نیز درحال تقویت هستند.

علیرضا خاکی در نشست صمیمی شهردار قم با اصحاب رسانه استان که شامگاه ۸ بهمن در سالن جلسات رضوان شهرداری قم برگزار شد، اظهار کرد: ساماندهی پیرامون حرم و بافت‌های فرسوده نیازمند همراهی گروه‌های اجتماعی است.

وی با اشاره به اینکه شهرسازی در ۱۵۰ سال گذشته با محوریت حرم مطهر بوده است، مطرح کرد: به همین منظور تمام بافت‌های میانه و فرسوده پیرامون حرم مطهر شکل‌گرفته است.

مدیرعامل سازمان بهسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) با بیان اینکه از سال ۹۵ این سازمان تغییر رویکرد داشته است، عنوان کرد: در این رویکرد جدید سازمان بیش‌تر در عرصه تسهیل‌کننده وارد شده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ پروژه پیرامون حرم طراحی شده است، خاطرنشان کرد: با هماهنگی مدیریت استان برنامه‌ریزی برای این ۱۰ پروژه انجام و ۸ مورد در دستور کار قرار دارد.

خاکی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های مختلف در این پروژه‌ها فعالیت دارند، تصریح کرد: فاز ۵ عمار یاسر، دروازه ری، چهل اختران، صحن شرقی حرم مطهر، باغ مزار قبرستان نو، ساماندهی گیت امنیتی حرم و غیره در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه در موضوع آرام‌سازی و ساماندهی فضاهای پیرامون حرم مطهر، پیاده‌رو سازی بلوار ارم انجام‌شده است، یادآور شد: همچنین ساماندهی میدان مطهری به‌عنوان نخستین میدان مدرن شهر انجام‌شده است.

مدیرعامل سازمان بهسازی و زیباسازی اطراف حرم مطهر حضرت معصومه(س) با بیان اینکه برای احیای بافت فرسوده نیازمند ابزارهای متنوعی هستیم، اظهار کرد: زائران بسیاری به قم می‌آیند ولی تنها حرم و جمکران را می‌شناسند که تلاش کردیم محورهای تاریخی را نیز به این زائران معرفی کنیم.

وی با اشاره به اینکه تمام فضاهای فرهنگی و تاریخی شهر را مدنظر قرار داده‌ایم، افزود: همچنین برخی محورهای فرهنگی و تاریخی که رها شده بودند نیز درحال تقویت هستند.

خاکی با بیان اینکه ایجاد دفاتر تسهیلگری در محله دروازه ری انجام‌شده است، اظهار کرد: اعتقاد داریم که شهر یک موجود زنده است و این زندگی به اهالی محلات مرتبط است.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *