تشکیل کمیته برقی‌سازی حمل و نقل شهر تهران

فهرست مطالب

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: به منظور پیشبرد اهداف مدیریت شهری در موضوع کنترل و روان‌سازی ترافیک و مقابله با آلودگی هوا از طریق کاهش انتشار آلاینده‌ها، برقی‌سازی ناوگان حمل و نقل عمومی مسافر و بار در دست اقدام است.

به گزارش آرونو ، محسن هرمزی ضمن معرفی اعضای کمیته برقی‌سازی حمل و نقل شهر تهران با دبیری محمد شمسی‌پور و عضویت تعدادی از مدیران واحدهای تابعه این معاونت، هدف از تشکیل کمیته مذکور را برنامه‌ریزی و راهبری پروژه برقی‌سازی در حوزه حمل و نقل و ترافیک عنوان کرد. 

وی با تأکید بر انجام بررسی‌های فنی و دو نوبت مرتبه سفر شهردار تهران و مدیران و کارشناسان حوزه حمل و نقل و ترافیک و وزارت صمت به چین و بررسی خودروهای برقی که در ناوگان تاکسیرانی شهرهای چین فعال هستند، گفت: پس از انجام بررسی‌ها نسبت به عقد قرارداد با سرمایه‌گذار چینی توسط شهرداری تهران اقدام شد.

 وی با اعلام اینکه از جمله ویژگی‌های این خودروها، می‌توان به پیمایش بالا با یک مرتبه شارژ و همچنین شیب‌روی متناسب با توپوگرافی تهران نام برد، افزود: در نظر است، در بازه زمانی مشخصی، ۲۵ هزار دستگاه سدان، ۲۵۰۰ دستگاه خودروی  SUV و ۱۰ هزار دستگاه وَن به حوزه حمل و نقل شهر تهران وارد شده و نسبت به ارائه خدمات اقدام نمایند. 

 هرمزی با اشاره به اینکه در مورد زیرساخت نیز در نظر است متناسب با برنامه زمان‌بندی ورود این خودروها، نسبت به تأمین ایستگاه شارژ توسط شهرداری تهران با همکاری شرکت مپنا اقدام شود، اظهار کرد: با پیگیری‌های انجام شده از دولت محترم و بانک مرکزی، مقرر است یارانه صرفه‌جویی سوخت در راستای تحقق ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و مصوبه شورای اقتصاد در این خصوص به صورت پیشینی به منظور تأمین آورده اولیه و تسهیل در ورود این خودروها پرداخت شود.

 معاون شهردار تهران با تأکید بر اینکه ورود سایر خودروهای برقی توسط شرکت های خودروساز داخلی نیز با مشارکت وزارت صمت در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد و خودروهای تولید داخل را نیز به موازات خودروهای وارداتی مورد استفاده قرار خواهیم داد، خاطرنشان کرد: ورود خودروهای برقی به ناوگان حمل و نقل عمومی، علاوه بر تغییر مبلمان شهری و ارتقای سطح ارائه خدمات به شهروندان، موجب انتقال تکنولوژی تولید نیز خواهد شد که تأثیر به سزایی در سرعت تولید خودرو و به‌روزرسانی صنعت خودرو خواهد داشت و علاوه بر آن، در کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوای ناشی از آن نیز بسیار مؤثر است.

همچنین محسن هرمزی با اعلام خبر تشکیل کمیته برقی سازی در تهران افزود: با برگزاری این کمیته، چالش‌های اصلی راهبری پروژه و شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی کار، در دست طراحی قرار خواهد گرفت تا با تأمین ناوگان برقی‌سازی، اجرایی‌سازی طرح امکان‌پذیر شود.

وی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم تا با انجام مطالعات و اقدامات مناسب زیرساختی و اجرای صحیح طرح برقی‌سازی شهر تهران، پایه‌گذار یک حرکت تاریخی و مؤثر برای پایتخت و الگوی موفقی برای تمام کشور باشیم، اهمیت و ضرورت تهیه و تدوین اسناد بالادستی ویژه این طرح را مورد تأکید قرار داد و اظهار کرد: اعضای این کمیته باید مطابق با مطالعات فنی و شیوه‌نامه‌های اجرایی عمل کنند.

معاون شهردار تهران در راستای مصوبات شورای اسلامی شهر تهران، مقرر نمود تا مدل‌های واگذاری وسایل نقلیه برقی از سوی نمایندگان شرکت واحد اتوبوسرانی و سازمان تاکسیرانی بررسی شده و مراتب پس از جمع‌بندی در جلسات آتی، مطرح و مورد تصمیم‌گیری قرار گیرد.

بنابر اعلام روابط عمومی و امور بین‌الملل معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، در نخستین جلسه کمیته برقی‌سازی حمل و نقل شهر تهران، علاوه بر تشریح جزییات وظایف اعضای کمیته، مقرر شد فرآیندهای عملیاتی نمودن مدیریت برقی‌سازی توسط اعضای کمیته مورد بررسی قرار گرفته و پس از تصمیم‌گیری در کمیته، یک نسخه از آن برای شهردار تهران ارسال شود.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *