تسهیلات ویژه زوجین روستایی تا آخر سال پرداخت می‌شود

فهرست مطالب

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری از پرداخت کامل تسهیلات ویژه زوجین روستایی تا پایان سال خبر داد.

به گزارش آرونو ، انسیه خزعلی، عصر شنبه(۲۳ مهر) در نشست همایش “روز جهانی زن روستایی” و ششمین همایش نقش‌آفرینی زنان روستایی و عشایری در توسعه پایدار، اظهار کرد: سال گذشته در همین روز بود که دکتر مدنی در خصوص وام زدواج زوجین دهه ۶۰ وعده دادند. با توجه به آمارها مطرح شد که مسئله تجرد زنان روستایی بیشتر از شهر است و نیاز است که پشتیبانی‌های لازم برای ازدواج، تشکیل، تحکیم و پشتیبانی خانواده در روستا وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: در این راستا سال گذشته مصوب شد تسهیلات ویژه‌ای برای زوجین روستایی در نظر گرفته شود و تا پایان سال تسهیلات برای کسانی که شرایط را داشته‌اند، به‌طور کامل پرداخت می‌شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با بیان این‌که امسال نیز با وسعتی که در این کار در نظر گرفته شده، این تسهیلات شامل زوجین شهری نیز می‌شود، افزود: امیدواریم سریع‌تر اعتبارات اختصاص پیدا کند تا همچون سال گذشته تا پایان سال تسهیلات کسانی را که ازدواج آنها از مهرماه صورت گرفته، تا پایان سال پرداخت کنیم و بتوانیم در بودجه سال آینده نیز این تسهیلات را قرار دهیم.

خزعلی با اشاره به آمار سال ۹۵ در خصوص زنان روستایی، عنوان کرد: ۱۰ میلیون نفر از جمعیت زنان، در روستاها زندگی می‌کنند و میانگین سن ازدواج آنها ۲۳ سال است که به دلیل تجردی که وسعت گرفته، نیاز است پشتیبانی‌های جدی از لحاظ فرهنگی و نه فقط اقتصادی انجام بگیرد. ۶۵ درصد زنان روستایی دارای همسر هستند و {۳۵ درصد بقیه مجرد هستند} که علت آن فوت همسر، طلاق و تجرد است و گاهی اوقات به تجردهای قطعی منجر می‌شود.

به گفته معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، بنای دولت خدمتگزار این است که زمینه را برای فعالیت، رشد و ارتقای زنان فراهم کند.

وی افزود: از وزیر جهاد کشاورزی برای اهتمامی که دارند تشکر می‌کنیم که در طول سال گذشته در سفرها به‌صورت ویژه برای زنان جایگاه قائل بودند و همچنین اعتباراتی که به جامعه زنان در سال گذشته اختصاص داده شد فراتر از اعتبارات سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها بود.

خزعلی عنوان کرد: وزیر کشاورزی تاکید داشت که اگر نیاز باشد بدون سقف از فعالیت زنان در حوزه‌های مختلف اعم از کشاورزی، صنایع دستی و صنایع تبدیلی، پشتیبانی می‌کند که جای تقدیر دارد و در این راستا بسیاری از بانوان در روستاها و محیط‌هایی که به طور جدی محروم بودند و بسیاری از امکانات به آنها نمی‌رسید، توانستند تلاش‌های خوبی را انجام داده و کار خود را توسعه دهند. به زودی از بسیاری از کارهایی که در سال گذشته انجام شده، رونمایی می‌شود. امید داریم همکاری ما با صندوق امید بیش از سال گذشته شود و همچنین از پشتیبانی‌ها و اعتباراتی که در نظر گرفته‌اند، بهره‌مند شویم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره مسئله سواد، اظهار کرد: برخی مسائل همچون سواد، آموزش و پشتیبانی‌هایی که باید از زندگی زنان روستایی انجام گیرد، در اولویت مسائل زنان قرار دارد. بیش از ۹۰ درصد در کشور باسواد داریم اما این سهم در روستاها و عشایر به خصوص در بخش زنان پایین می‌آید که برنامه‌ریزی شده تا به صورت ویژه به سواد زنان روستایی و عشایر و بازماندگان از تحصیل که متاسفانه در کرونا افزایش یافته، اقدامات لازم انجام شود.

خزعلی عنوان کرد: روش‌های جدیدی برای فراگیری تحصیل به زودی اجرایی می‌شود و امید داریم بازماندگی از تحصیل ریشه‌کن شود و همه دختران و زنان از سواد بهره‌مند شوند.

وی با بیان این‌که اگر زنان، روستا را ترک کنند ماندگاری روستا را نخواهیم داشت، گفت: ماندن زنان در روستا و عدم مهاجرت آنها به شهرها موجب ماندگاری، آبادی و نشاط در روستا می‌شود و لازمه آن توسعه خدمات در روستاهاست. سال گذشته معاونت زنان طی تفاهم‌نامه‌ای با استانداری‌ها تسهیلاتی در ۱۵ استان در اختیار کارآفرینانی قرار داد که بتوانند زنان خصوصا زنان سرپرست خانواده را تحت پوشش قرار دهند و به نوعی پایداری شغلی آنان را تضمین کنند.

وی افزود: صندوق ضمانت زنان سرپرست خانوار در همین راستا تاسیس شد. وام زوجین دهه شصتی در سال گذشته پرداخت شد و امیدواریم برای مسکن زوجین نیز اقدامات موثری انجام شود.

تولید خشکاله توسط زنان و خرید تضمینی توسط وزارت جهاد کشاورزی

وی با بیان این‌که زنان روستایی در حوزه کشاورزی فعالیت‌های مطلوبی انجام دادند، بیان کرد: برنامه‌ریزی شده که امسال علاوه بر تولید کمپوست، تولید خشکاله نیز در دستور کار قرار گیرد و وزارت کشاورزی خرید آنها را تضمین کرده است و در برخی مناطق نیز آغاز شده است. این امر نه تنها می‌تواند بخشی از نیاز نهاده‌های دامی را تامین کند که از ورود بسیاری از آسیب‌ها به محیط زیست و تولید زباله پیشگیری خواهد کرد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: بیمه سلامت زنان روستایی به صورت فراگیر انجام شده است و در قالب طرح جوانی جمعیت انجام خواهد شد.

خزعلی تصریح کرد: در برنامه هفتم طرح توانمندسازی زنان روستایی را خواهیم داشت و اعتبارات لازم تسهیل کسب و کار، تامین بازار با اولویت صادرات آنها مد نظر است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین گفت: برنامه ورزش همگانی، تامین سلامت و بهداشت و آموزش زنان روستایی و فراتر رفتن از سواد معمول به سواد رسانه‌ای و آموزش مهارت‌ها و سبک زندگی، از جمله طرح‌ها و برنامه‌های معاونت زنان در سراسر کشور است.

بنا بر اعلام روابط عمومی معاونت امور زنان و خانواده، در انتهای این همایش، از زنان کارآفرین و فعال روستایی و عشایری تقدیر به عمل آمد.

تسهیلات ویژه زوجین روستایی تا آخر سال پرداخت می‌شود

تسهیلات ویژه زوجین روستایی تا آخر سال پرداخت می‌شود

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *