تخلیه اضطراری مترو در ایستگاه میدان صنعت تمرین شد

فهرست مطالب

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از برگزاری تمرین تخلیه اضطراری متروی تهران با هدف افزایش هماهنگی بین دستگاه‌های امدادی و نحوه مواجهه صحیح با حوادث و رخ‌دادها خبر داد.

به گزارش آرونو ، علی نصیری در حاشیه اجرای تمرین تخلیه اضطراری مترو با اشاره به برگزاری ۲۵ جلسه هماهنگی برای اجرای دقیق و اثربخش این تمرین گفت: این  تمرین با همکاری بیش از ۱۰ دستگاه امدادی، انتظامی، خدماتی و عملیاتی در شهر به ویژه سازمان آتش‌نشانی، جمعیت هلال احمر، بسیج، سپاه، پلیس، سازمان پدافند غیرعامل، معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ، شرکت بهره‌برداری مترو تهران و سایر دستگاه‌های تاثیرگذار در موضوع حادثه‌ در محل ایستگاه مترو میدان صنعت انجام شد.

وی ادامه داد:‌ به دلیل ماهیت شهرنشینی و درهم تنیدگی زندگی شهری، توسعه خطوط مترو در سطح شهر ، افزایش شمار شهروندان بهره‌بردار از آن و توجه به ملزومات امدادرسانی در این گستره  برگزاری این‌گونه تمرینات برای ارتقای آمادگی تیم های امدادی و عملیاتی ضروری است. نیروهای حاضر در این تمرین بیش از ۱۰ کارکرد را تمرین کرده و ۲۰ نفر ارزیاب متخصص دانشگاهی در ۷۷ محور و در قالب پنج ابزار ارزیابی به بررسی علمی و تخصصی این تمرین پرداختند.

به گفته نصیری انتقال مصدومین، انتقال فوتی احتمالی، تخلیه افراد سالم ، محدود کردن و منطقه بندی محل حادثه، کشف، شناسایی و تشخیص ماده خطرناک احتمالی، ارتباطات بیسیمی و ارتباطات بین ستاد و فرماندهی حادثه مستقر در ایستگاه در این برنامه تمرین شد. همچنین یکی دیگر از ابعاد این تمرین ، موضوع اطلاع‌رسانی مشترک و تشکیل مرکز اطلاع‌رسانی مشترک و سازماندهی صحنه حادثه بود.

تخلیه اضطراری مترو در ایستگاه میدان صنعت تمرین شد
تمرین تخلیه اضطراری مترو

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه تمرین پدافندی مدیریت بحران در مترو تهران با حضور ۶۰۰ نفر از اعضای دستگاه‌های امدادی و اجرایی انجام و با هماهنگی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و تشکیل ستاد مدیریت بحران شهر تهران اجرا شد، گفت:‌در این تمرین فرماندهی میدان توسط آتش نشانی و همراهی هلال احمر، مترو تهران و پلیس اجرایی شد.

وی با بیان اینکه سناریوی این تمرین نیز در پی وقوع حادثه‌ احتمالی در محوطه داخلی ایستگاه مترو و تاثیر آن بر مسافران و کارکنان ایستگاه طراحی شده بود، گفت: بر این اساس نیروهای امدادی به سرعت برای دفع آثار، با اعلام حادثه به مرکز هماهنگی عملیات اضطراری شهر تهران(EOC) تخلیه شهروندان آسیب‌دیده و تریاژ مصدومان حفظ ایمنی شهروندان و راه‌اندازی دوباره خط مترو وارد عمل شده و به ترتیب عملیات ‌پیش‌بینی شده انجام شده و شرایط به حالت عادی بازگردانده شد. همچنین، در این تمرین تیم‌های هزمت (CBRN)آتش‌نشانی تهران به محض اطلاع از حادثه با تجهیزات کامل در محل حاضر و وارد عمل شده و در مرحله بعد مسافران در شرایط امن تخلیه و تحت نظر نیروهای امدادگر آسیب‌دیدگان برای مداوا به مراکز درمانی انتقال داده شدند. گروه‌های ارزیاب نیز با حضور در تمامی مراحل انجام تمرین به  شناسایی نقاط قوت و ضعف پرداختند.

تخلیه اضطراری مترو در ایستگاه میدان صنعت تمرین شد
تمرین تخلیه اضطراری مترو

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *