تحلیل آخرین گزارش وضعیت کل‌های پولی

|

فهرست مطالب

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری مجله آرونو، اخیراً معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به آخرین گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل‌های پولی اقتصاد کشور، گفت: بر اساس گزارش آخرین وضعیت کل‌های پولی بانک مرکزی نرخ رشد پایه پولی از 45 درصد سال گذشته در اسفندماه امسال به 27.6 درصد و در اردیبهشت ماه به 21.1 درصد رسید؛ یعنی رشد پایه پولی کشور به‌میزان 23.9 واحد درصد کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: رشد نقدینگی نیز از 33.1 درصد در فروردین‌ماه سال گذشته در اسفندماه سال 1402 به 24.3 درصد و در اردیبهشت‌ماه امسال به 25.6 درصد رسید و در این خصوص نیز نرخ رشد نقدینگی کشور 7.5 واحد درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

d8aad8add984db8cd984 d8a2d8aed8b1db8cd986 daafd8b2d8a7d8b1d8b4 d988d8b6d8b9db8cd8aa daa9d984d987d8a7db8c d9bed988d984db8c 668e4671ca4b9

اولین نکته‌ای که در آخرین گزارش کل‌های پولی بانک مرکزی به چشم می‌خورد، افزایش 430درصدی خالص دارایی‌های خارجی و از طرفی کاهش 490 درصدی سهم خالص سایر اقلام است که میزان تغییرات آنها تقریباً در یک رنج قرار دارند، به صورت کلی و با عبور از برخی جزئیات میتوان مدعی شد برآیند همین دو مورد از کل‌های پولی باعث شده است رشد پایه پولی از 45 درصد در سال 1401 به 27.6 درصد برسد.

یکی از گمانه زنی ها این است که اثر کاهشی شدید سهم خالص سایر اقلام (جدای از بحث دارایی های منقول و غیر منقول) عمدتا به‌ حوزه اوراق بهادار مرتبط است، همچنین باید توجه داشت که بازار سهام در سه ماه گذشته همواره در روندی نزولی بوده و شرایطی رکودی را تجربه کرده است.

گفتنی است جهش نرخ اخزا که در سه ماه گذشته همواره فعالان بازار سرمایه به آن انتقاد داشتند، ناشی از افزایش عرضه اوراق و در نتیجه کاهش قیمت آن و به‌تبع افزایش ytm بوده است در واقع بالاتر رفتن بازدهی اوراق دولتی منجر به کاهش جذابیت‌های بازار و درنتیجه رکود شدید معاملات سهام در سه‌ماهه اول سال شده بود.

از سویی دیگر به‌نظر می‌رسد این اقدام (کاهش خالص دارایی‌های خارجی و افزایش سهم خالص سایر اقلام) به کنترل رشد پایه پولی مرتبط است تا از این طریق جلوی انتظارات تورمی نیز گرفته شود.
همچنین لازم به ذکر است یکی از انتقاداتی که برخی از صاحب‌نظران مطرح می‌کردند، واگرایی بین رشد نقدینگی و رشد پایه پولی بود که به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی با این عملیات سعی در ایجاد همگرایی بین این دو کل پولی کرده است.

در همین راستا معاون اقتصادی بانک مرکزی نیز در نشست خبری اخیر خود با اشاره به این همگرایی ایجادشده گفت: از ابتدای سال گذشته بیان کردیم که در میان‌مدت بین نرخ رشد نقدینگی و رشد پایه پولی اقتصاد کشور همگرایی ایجاد خواهد شد و به‌خلاف نگرانی برخی صاحب‌نظران اقتصادی نسبت به واگرایی بین نرخ رشد پایه پولی و نرخ رشد نقدینگی، رشد پایه پولی کاهشی می‌شود.

به گزارش مجله آرونو، به تازگی دلایل مختلفی از جمله تغییر نرخ تسعیر دارایی ها و بدهی های بانک مرکزی برای کاهش رشد پایه پولی در پایان 1402 نسبت به 1401 مطرح شده است. این در حالی است که با توجه به رکوردهای بی سابقه نرخ ytm در بازار بدهی، به نظر میرسد مسئله عرضه اوراق(تحولات مربوط به جز سایر اقلام در پایه پولی) دارای اهمیت بیشتری باشد. در این بین مساله افزایش 100 درصدی اوراق بهادار ناشی از عملیاتی بازار باز با سهم افزایشی 12 واحد درصدی در پایه پولی نیز قابل توجه است.

انتهای پیام/+

 

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *