بیانیه شورای فرهنگی اجتماعی زنان در واکنش به لغو عضویت ایران از «کمیسیون مقام زن»

|

فهرست مطالب

شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده در واکنش به لغو عضویت جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون مقام زن،‌ بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش آرونو و به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در متن این بیانیه آمده است: «با رأی نه چندان اکثریت اعضاء کمیسیون مقام زن، یکی دیگر از بدعت‌هایی که در سازمان‌های بین‌­المللی با مساعی مجدانه امریکا به تحقق پیوست را جامعه جهانی در حافظه خود ثبت کرد. روندی که از منظر شکلی و ماهوی دارای اشکالات متعددی است. عضویتی که با رأی یکی از ارکان سازمان ملل متحد یعنی شورای اقتصادی و اجتماعی صورت گرفته با رأی تعدادی از کشورهای عضو کمیسیون خاتمه یافت روندی که بر خلاف رویه­‌های معمول جهانی است، پایانی که با مفاد اسناد مؤسس کمیسیون از قطعنامه سال ۱۹۴۶ اکوسوک تا قطعنامه‌­های اخیر آن در تعارض فاحش است.

پروسه مذکور تنها و تنها نشانه سیاست­‌زدگی در نهادهای تخصصی و بین­‌المللی است. موضوعی که حتی در بین متحدان و آمریکا نیز موجب نگرانی شده. واشنگتن در حال دیکته کردن این است که چه کشوری استحقاق عضویت در نهادها و کمیسیونهای ملل متحد را داراست و چه کشوری قربانی بعدی این اقدام مستبدانه است. آمریکایی که وضعیت حقوق بشر در آن بنا به گزارش‌های متعدد نهادهای بین­‌المللی با انتقادات گسترده‌­ای مواجه است. خصوصاً نقض شدید و گسترده و سیستماتیک حقوق زنان و گروه­‌های نژادی، روندی که از سال ۲۰۰۱ با تأسیس زندان گونتاناموا و روند «دولت نزدیک» با تشدید شروع شده و تاکنون نیز ادامه دارد و با قتل جورج فلوید به نفطه انفجار خود رسیده بود.

البته حضور در نهادهای جهانی از منظر جمهوری اسلامی ایران، فرصتی است برای تبیین گفتمان ایران اسلامی و خنثی سازی شیطنت‌های دشمنان و ارائه الگوی مناسب نسبت به موضوعات بین‌­المللی برای بسیاری از تشنگان مفاهیم متعالی انسانی که غرب سالهاست آنها را از بشریت دریغ داشته است. عضویت کشورمان صرفا از این منظر در کمیسیون مقام زن قابل تأمل بود و گرنه نهادی که مهمترین هدف از تأسیس آن ارتقاء مفهوم برابری جنسیتی ذکر شده، برای ایران اسلامی که بحق داعیه دار «عدالت جنسیتی» در موضوع حقوق زنان می­‌باشد. دستاوردی نداشته است. 

این بیانیه می‌افزاید: جمهوری اسلامی ایران طی دهه‌های گذشته در عرصه تحقق ایده متعالی نقش و الگوی زن متناسب با ارزش‌های انسانی و اسلامی در قلمرو داخلی خود، دستاوردهای چشمگیری بنا بر اعتراف دوست و دشمن به انجام رسانده است از جمله رشد علمی زنان در همه رشته­‌ها مانند رشته­‌های پزشکی، علوم تجربی، هسته‌­ای و… افزایش آمار متخصصین زن در همه رشته­‌ها، حضور زنان در عرصه­‌های علمی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و…
بدون تردید با توسعه وسایل ارتباط جمعی و فضای مجازی همواره می­‌توان این الگو را به جهانیان نشان داد.

هر چند امکان شنیدن این گفتمان نو و انسانی در کمیسیون مقام زن از کشورمان گرفته شد و حضور بانوان فرهیخته ایران در این عرصه‌های ارتباطی علاوه بر رساندن پیام مبتنی بر فطرت پاک انسانی و افشای چهره دولت تروریسم امریکا و صهیونیسم بین­‌المللی به جهانیان می‌­توانست حقایق اغتشاشات اخیر و کشته سازی­‌های بی‌­اساس را به مردم حق جوی جهان ارائه دهد».

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *