بودجه پیشنهادی سال آینده شهرداری اصفهان تصویب شد

فهرست مطالب

آرونو /اصفهان بودجه پیشنهادی سال آینده شهرداری اصفهان یکشنبه، یکم بهمن ۱۴۰۲ به شورای اسلامی شهر ارائه شد و پس از حدود یک ماه بررسی بودجه ارائه شده از سوی شهرداری در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق، لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صدوبیست‌ودومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان به رأی گذاشته شد.

بودجه سال آینده شهرداری این کلان‌شهر ۳۰ هزار و ۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و با احتساب بودجه سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه به رقم ۳۴ هزار و ۱۴۲ میلیارد تومان رسید که با رأی موافق اکثر اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان تصویب شد.

در بودجه سال آینده شهرداری که نزدیک به ۵۰ درصد نسبت به مصوب ۱۴۰۲ رشد داشته، سعی شده است اولویت‌های مترو، تأمین اتوبوس و اجرای شبکه‌های حمل‌ونقلی برای شهر حفظ شود.

محمد نورصالحی صبح امروز (یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۲) در نطق پیش از دستور صدوبیست‌ودومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: بودجه سال ۱۴۰۳ را اوایل بهمن امسال دریافت کردیم و بعد از یک ماه تلاش و تمامی ابعاد و جزئیات آن به‌طور کامل در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق بررسی شد.

وی با بیان اینکه در اجرای بعضی پروژه‌ها ضرورت وجود دارد، افزود: برخی نیازهای ضروری شهر و هزینه‌های مستمر برای اداره شهر و رشد قیمت‌ها، شورا را به بودجه بالغ بر ۳۴ هزار میلیارد تومانی نزدیک کرد و این عدد حدود ۵۰ درصد نسبت به مصوب ۱۴۰۲ رشد داشته است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر اینکه در ماه پایانی امسال حدود ۱۰۰ درصد یا بیشتر از ردیف‌های درآمدی محقق شده، گفت: حمل‌ونقل عمومی، تأمین اتوبوس، مترو، شبکه معابر، حلقه چهارم حفاظتی شهر در بودجه سال آینده در اولویت قرار گرفته و ارقام خوبی به آن‌ها اختصاص پیدا کرده است. باید از امروز برنامه‌ریزی آغاز شود تا از ابتدای فروردین، آنچه تصویب می‌شود در برآورده کردن نیازهای شهر، استفاده شود و برنامه‌های ۱۴۰۳ بدون وقفه اجرایی گردد.

وی اضافه کرد: از نهادهای دولتی که تأمین بخشی از درآمدهای شهرداری‌ها بر اساس قانون به عهده آن‌ها گذاشته شده، انتظار داریم درآمدها را فراهم کنند تا اصفهان به شرایط زیست‌محیطی مناسب دست پیدا کند.

رشد بودجه با تورم موجود تناسب دارد

سید امیر سامع نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، نیز در این جلسه اظهارکرد: در لایحه بودجه بهای خدمات و عوارض نیز بررسی شد تا مصوبه شورای اسلامی شهر را داشته باشد؛ این موضوع مقدم بر بودجه بود و به این ترتیب حدود ۲۵ لایحه از سوی شهرداری در حوزه درآمدها و بودجه در جلسات کمیسیون‌های تخصصی مورد بررسی قرار گرفت. همچنین ۱۷ جلسه از سوی کمیسیون‌های مختلف برای تصویب لوایح درآمدی برگزار شد، عدالت، شفافیت و رعایت وضعیت شهروندان از شاخص‌های مورد نظر در بررسی این لوایح بود، بنابراین با این رویکرد بررسی‌ها و تصویب صورت گرفت.

وی درخصوص روند تصویب لایحه بودجه شهرداری در سال ۱۴۰۳، افزود: از سوم بهمن جلسات کمیسیون‌های تخصصی برای بررسی بودجه ۱۴۰۳ برگزار شد، چند جلسه با شهردار و معاونان داشتیم که سیاست‌های اصلی و خطوط لازم مطرح شود تا کمیسیون‌ها در همان مسیر حرکت کنند. تلاش کردیم جلسات با حضور مدیران شهرداری به‌ صورتی باشد که روند اجرای فعالیت‌های شهرداری و خدمت‌رسانی به مردم با وقفه روبه‌رو نشود. حدود ۲ هزار ردیف بودجه داریم که نزدیک به ۳۰ درصد از آن نقد وجود داشت، البته جلساتی با حضور اساتید دانشگاه و شهراندیشان برگزار و دیدگاه‌های آن‌ها نسبت به این بودجه بررسی شد و در نهایت بودجه آماده و امروز در صحن علنی به رأی گذاشته می‌شود.

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه بودجه پیشنهادی ۲۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بود که به شورای اسلامی شهر تحویل داده شد، گفت: در بررسی‌ها ۹۶ میلیارد تومان از اعتبارات هزینه‌ای کاهش پیدا کرد، ۱,۲۹۴ میلیارد تومان به اعتبارات عمرانی اضافه و ۴۸ میلیارد تومان از اعتبارات تملک دارایی کاهش پیدا کرد و در مجموع به ۳۰ هزار و ۵۰ میلیارد تومان رسیدیم. حدود ۴,۳۰۰ میلیارد تومان تغییرات در ارقام ردیف‌های بودجه پیشنهادی بود که برآیند آن ۱,۱۵۰ میلیارد تومان بود.

وی تصریح کرد: از ۱۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری، حدود ۳,۵۰۰ میلیارد تومان ردیف‌هایی اضافه یا کم شده است و حدود ۲۶ درصد تغییرات در این ردیف‌ها ایجاد شد. همچنین بیشترین اعتبارت سبد خدمتی به مدیریت شهری اختصاص پیدا کرده که ۶,۸۰۰ میلیارد تومان شامل ۲۳ درصد، کل اعتبارات مصوب برای قطار شهری است، ۲,۹۰۰ میلیارد تومان بودجه شبکه معابر شامل احداث خیابان‌ها و تقاطع‌ها و حلقه چهارم است که ۱۰ درصد از بودجه را به خود اختصاص داده است.

سامع درخصوص دیگر اعتبارات توضیح داد: فقط ۸ درصد مربوط به حقوق و مزایا است، در بخش خرید و نگهداری و تعمیرات اتوبوس نیز ۱۹۰۰ میلیارد تومان، در بخش توسعه فضای سبز، منابع آب و زیرساخت‌ها، کاشت درخت و نگهداری ۱,۳۰۰ میلیارد تومان اختصاص پیدا کرده است. در سرفصل بافت تاریخی ۷۹ درصد رشد را شاهد بودیم، احیای بافت تاریخی و توجه به رونق آن مورد توجه قرار گرفت و به ۲۸۷ میلیارد تومان رسید.

وی در ادامه تاکید کرد: همچنین ۷۱ میلیارد تومان به عدد پیشنهادی شهرداری در خصوص مراکز فرهنگی و اجتماعی اضافه شد، در حوزه تأمین املاک برای اجرای پروژه‌های شهری و افزایش ظرفیت اقتصادی شهر، جمع مصوب ۷۵۰ میلیارد تومان است. حدود ۱۳ هزار و ۸۹۰ میلیارد تومان درآمدهایی است که سهم مناطق و ناژوان و ۱۶ هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان مربوط به شهرداری مرکزی است.

نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه رشد بودجه با تورم موجود تناسب دارد و با توجه به تورم ۴۴ درصدی، رشد بودجه ۵۵ درصدی حاصل شده است، گفت: در بودجه ۱۴۰۳، سهم اعتبارات عمرانی به جاری ۷۰ درصد به ۳۰ درصد است که حوزه‌های حمل‌ونقل و ترافیک ۴۱ درصد، خدمات شهری ۱۹ درصد، برنامه‌ریزی ۱۳ درصد، مالی و اقتصادی ۱۳ درصد، فرهنگی و اجتماعی ۸ درصد، شهرسازی ۳ درصد، عمران ۳ درصد و حوزه شهردار یک درصد از بودجه را به خود اختصاص داده‌اند.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *