برقی‌سازی خودروها یکی از محورهای مهم اقتصاد و توسعه کشور است

|

فهرست مطالب

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری مجله آرونو، محسن هرمزی با اشاره به توجه ویژه دولت به زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی از جمله تخصیص قریب به 2 میلیارد دلار به برقی‌سازی در شهر تهران گفت: با مگاپروژه‌ای که در حوزه برقی‌سازی در دست اقدام داریم شاهد اتفاقات خوبی به ویژه در حوزه رفع و کاهش معضلاتی مانند ناترازی در مصرف سوخت، موضوع ترافیک و آلودگی هوا خواهیم بود.

هرمزی با بیان اینکه دولت و آقای رئیسی پیشران برقی سازی پایتخت بودند، گفت: تصمیم دولت این است که مبلغی نزدیک به 500 میلیون یورو را از محل نفت در اختیار خودروسازان ویژه این امر قرار بدهد، همچنین تعرفه تاکسی برقی نیم درصد است.

وی افزود: بحث تاکسی برگشتی از دیگر اقدامات دولت برای حمایت از توسعه برقی سازی است که بر اساس آن رانندگان این قابلیت را دارند که بعد از 5 تا 7 سال از تاکسی های برقی با تعویض پلاک به عنوان خودروی شخصی استفاده کنند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اظهار داشت: قریب به یک میلیارد و سیصد میلیون تومان هزینه خودرویی است که اخیرا به تاکسیرانان تحویل داده خواهد شد که تنها 300 میلیون تومان هزینه از سمت این افراد پرداخت شده است.

وی همچنین با اشاره به پلاک گذاری خودروهای برقی ویژه تاکسیرانان پایتخت گفت: 4 مدل خودروی برقی نیز مجوز پلاک گرفتند.

هرمزی افزود: تاکنون 1000 دستگاه خوردوی برقی را تحویل گرفتیم که از زمان اعلام فراخوان ظرف مدت 3 هفته نزدیک به 750 نفر ثبت نام کرده‌اند.

احداث 900 جایگاه شارژ خودروهای برقی تا پایان سال جاری

معاون شهردار تهران همچنین با اشاره به اینکه در فاز نخست 17 ایستگاه شارژ در شهر تهران احداث شد، اظهار کرد: در سال جاری قرارداد 900 نقطه شارژ در پایتخت با مپنا بسته شده که باید تا سال آینده به 4500 نقطه برسد.

هرمزی با اشاره به اینکه در پارکینگ‌های شهرداری یا در اماکنی مانند باغ کتاب جانمایی نقطه شارژ خودروهای برقی پیش بینی شده است، عنوان کرد: یک قرارداد مطالعه با سازمان ترافیک پیرامون جانمایی جایگاه شارژ داریم. در تاکسی‌های برقی قابلیت شب شارژ یا روز شارژ به صورت شارژ خانگی پیش بینی شده است.

هرمزی خاطرنشان کرد: در شهرداری تهران قرارداد 27 هزار و 500 دستگاه تاکسی برقی بسته شده است. 10 هزار دستگاه ون و 2500 دستگاه اتوبوس برقی نیز به این عدد اضافه خواهد شد. همچنین قرارداد 2700 دستگاه اتوبوس با تولیدکنندگان داخلی بسته شده که 1000 دستگاه آن برقی است. همچنین در سال گذشته قرارداد 27 دستگاه شارژ با 54 نازل با شرکت مپنا بسته شد. همچنین در سال جاری قرارداد 900 نقطه شارژ در پایتخت با مپنا بسته شده که باید تا سال آینده به 4500 نقطه برسد.

وی ادامه داد: با کمک وزارت صمت با 11 خودروساز قرارداد داریم که 27 هزار تاکسی برقی را وارد شهر کنیم. 4 مدلی که مجوز پلاک آنها گرفته شده سیستم کاملا برقی و آلایندگی صفر دارند. پیمایش این خودروها بین 450 تا 700 وات است. عمر مفید این باتری ها بین 7 تا 8 سال است.

هرمزی تاکید کرد: دنیا به سمت برقی سازی رفته است. در چین مطلقا تمام حوزه حمل و نقل عمومی به صورت برقی دنبال می‌شود. همچنین نزدیک به 50 درصد حمل و نقل شخصی هم برقی است. سیاست های دولت چین این است که خودروی برقی محور توسعه شده است.

شروع ساخت خط 10 مترو در ماه جاری

وی با اشاره به اقدامات شهرداری در حوزه مترو گفت: در 32 ماه اخیر تکمیل خط 6 و7 را مبنای کار خود قرار دادیم و تا پایان سال جاری این خطوط به طور کامل تکمیل می‌شود. همچنین خطوط 8، 9 و ‌11 زیر بار ساخت رفت. در حال حاضر 159 ایستگاه داریم و بنا داریم این عدد را باید به 330 ایستگاه برسانیم. در دوره ششم مدیریت شهری اتفاقی که افتاد این بود که 4 خطی که پیش بینی شده بود 20 سال ساخت آن طول بکشد زیر ذره بین رفت. همچنین شروع خط 10 را نیز در ماه جاری احتمالا آغاز خواهیم کرد.

هرمزی گفت: در این دوره در حوزه اتوبوس نوسازی ناوگان گسترده بود. اتوبوس های تهران فرسوده است. ابتدای دوره نزدیک به 1900 اتوبوس تحویل شهرداری شد که تنها 860 دستگاه شاغل در خط بود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه اکنون 340 دستگاه اتوبوس بازسازی شده است، اظهار کرد: آمار اتوبوس فعال در خط 3300 دستگاه است. در کل دوره قبلی نوسازی ناوگان 130 دستگاه بود. همت شهرداری و دولت به جد نوسازی ناوگان بود و جدای از 2500 دستگاه اتوبوس که قرارداد آن با چین بسته شده و 2700 اتوبوس داخلی، بیش از 5000 دستگاه نوسازی شده تا پایان دوره تحویل مردم خواهد شد.

انتهای پیام/

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *