افزایش آمار «زایمان بی درد» در مجتمع بیمارستانی خیرین سلامت در ماه گذشته

فهرست مطالب

آرونو /قم معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم بر لزوم تشویق و ترغیب زنان باردار برای انجام زایمان طبیعی تأکید کرد و گفت: افزایش آمار زایمان بی درد در مجتمع بیمارستانی خیرین سلامت یکی از اقدامات مهم این مرکز درمانی در دو ماه گذشته بوده است.

 دکتر مجید محبی به اقدامات واحد مامایی که در راستای کاهش آمار سقط جنین در استان در بازه زمانی آذر ماه تاکنون انجام شده پرداخت و گفت: ساماندهی سامانه ثبت سقط برای رویت دقیق آمار برای برنامه‌ریزی و علت‌یابی؛ برگزاری کلاس آموزشی قوانین جوانی جمعیت و به‌ویژه سقط در مورد آگاهی‌بخشی به پرسنل مامایی و حساس‌سازی و توجه بیشتر از جمله این اقدامات هستند. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: همچنین از دیگر اقدامات این واحد می‌توان به اطلاع‌رسانی وسیع به متخصصین زنان و زایمان در مورد قوانین سقط، اطلاع‌رسانی و آموزش قوانین به ماماهای مراکز خصوصی و مطب‌ها و مراکز مشاوره و ارائه خدمات مامایی و الزام به نصب پوستر سقط (قوانین و هوشیارسازی) در تمامی مراکز درمانی اشاره کرد. 

دکتر محبی همچنین به مهمترین برنامه‌ها و اقدامات دانشگاه که در راستای افزایش آمار زایمان طبیعی و کاهش سزارین در دو ماه گذشته انجام شده اشاره کرد و گفت: ایجاد شرایط مطلوب برای انجام زایمان طبیعی مانند استفاده از گاز بی‌دردی انتونکس و الزام مراکز به فراهم کردن حضور همراه در اتاق زایمان برای آرامش مادر از جمله این موارد هستند. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم اضافه کرد: همچنین در این مدت دانشگاه بازرسی منظم دوره‌ای از مراکز زایمانی برای پایش عملکرد، برگزاری منظم جلسات کمیته ترویج زایمان طبیعی دانشگاهی با حضور ریاست دانشگاه و روسای مراکز درمانی و اعلام دستورالعمل ترویج زایمان طبیعی در مورد کاهش پرداختی پزشکان دارای بالاترین زایمان سزارین داشته است. 

به گفته دکتر محبی اعلام آمار زایمانی هر مرکز درمانی به تفکیک پزشک و درخواست بررسی و مداخله برای کاهش آمار سزارین، بررسی پرونده‌های سزارین و راستی آزمایی علل سزارین در مراکز و الزام مراکز به برگزاری منظم جلسات ترویج زایمان طبیعی در بیمارستان و ارائه بازخورد به دانشگاه موارد دیگری بوده که در راستای افزایش آمار زایمان طبیعی و کاهش سزارین در دو ماه گذشته انجام شده است. 

وی با بیان اینکه ثبت سقط و انعکاس قوانین آن در سطح جامعه و اطلاع‌رسانی عمومی از دیگر موارد مهم دانشگاه است، گفت: افزایش آمار زایمان بی درد در بلوک زایمان مجتمع بیمارستانی خیرین سلامت یکی از اقدامات مهم این مرکز در دو ماه گذشته بوده است. 

به گزارش آرونو به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قم در پایان به میزان موفقیت و همکاری این معاونت با مرکز مردمی نفس اشاره و ابراز داشت: تأمین نیروی مامایی برای همکاری با این مرکز به صورت اضافه کار؛ ایجاد فضای فیزیکی مناسب در مرکز خیرین سلامت برای گروه مردمی نفس و اطلاع‌رسانی به مراکز برای معرفی این مرکز و ارجاع موارد برای انجام مشاوره از جمله مهمترین موارد همکاری بوده است.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *