اصفهان، آماده میزبانی از مسافران نوروزی

فهرست مطالب

آرونو /اصفهان رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر شهر اصفهان با اشاره به فراهم بودن زمینه‌های لازم برای استقبال از مسافران نوروزی در اصفهان، گفت: سیاست کلان ما در شورای سیاست‌گذاری رونق اقتصاد گردشگری و فراهم‌کردن سفر ارزان است.

مهدی بقایی، امروز (دوشنبه ۲۱ اسفند) در نشست خبری تشریح برنامه‌های ستاد اجرایی خدمات سفر شهر اصفهان، اظهار کرد: فعالیت‌های ستاد سفر شهر اصفهان دارای سه مرحله سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی، آماده‌سازی و عملیات و اجرا است و از ۲۴ اسفندماه تا ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ به مدت یک ماه اقدامات خود را اجرایی خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه در بسیاری از مناسبت‌های غیر از عید نوروز، جمعیت زیادی از گردشگران نسبت به نوروز به اصفهان سفر می‌کردند، افزود: از دو سال گذشته ستاد سفر را به‌صورت ثابت داریم و تنها در پاییز کمتر گردشگرپذیر هستیم. ستاد سفر نوروز امسال ۱۲ کمیته شامل اسکان، کمیته فرهنگی، حمل‌ونقل، قضائی، اقتصادی و گردشگری، سرمایه‌گذاری، امنیت، حراست و پشتیبانی ایمنی و حراست، خدمات شهری، اطلاع‌رسانی و آمار و ارزیابی فعالیت خواهند کرد.

سیاست شهرداری اصفهان، رونق اقتصاد گردشگری و فراهم‌کردن سفر ارزان

رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر شهر اصفهان با تأکید بر اینکه سیاست کلان ما در شورای سیاست‌گذاری رونق اقتصاد گردشگری و فراهم‌کردن سفر ارزان است، گفت: اولویت‌های اسکان مانند سال گذشته هتل‌ها، مهمان‌پذیرها، خوابگاه‌ها، مراکز آموزش‌وپرورش، خانه‌های مسافر و استیجاری و نیز کمپ فدک خواهند بود و در حوزه میراث خانه‌های مسافر و در شهر نیز منازل استیجاری به‌عنوان ظرفیت اسکان دیده شده است، آموزش‌وپرورش نیز مدارس غیرانتفاعی را به ظرفیت اسکان خود افزوده است، همچنین طبق آمار جامعه هتل‌داران امسال هزار تخت به اسکان ما در فضای هتل‌ها اضافه شده است.

برنامه‌های تفریحی بعد از افطار اجرا می‌شوند

وی از جانمایی مکان‌هایی برای صرف غذا ویژه مسافران توسط حوزه کنترل نظارت و ستاد احیا در نقاط گردشگرپذیر خبر داد و تصریح کرد: بیشتر فعالیت‌های فرهنگی در نوروز پس از افطار انجام می‌شود، چند برنامه از جمله برنامه‌های باغ غدیر ویژه بازی، برنامه‌ای در سطح ملی در میدان امام خمینی (ره)، مناجات‌خوانی، برنامه تحویل سال در گلستان شهدا و اجرای برنامه هر شب در کوه صفه بخشی از فعالیت‌های کمیته فرهنگی است، امیدواریم بخش خصوصی به حوزه اقتصاد گردشگری ورود کند و اجرای برنامه‌ها را بر عهده بگیرد.

بقایی با اشاره به دیگر اقدامات توضیح داد: در چند سال اخیر در کمیته حمل‌ونقل برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا گردشگران کمتر با وسیله شخصی به فضاهای شهری مرکزی بیایند و براین‌اساس اتوبوس گردشگری را از یک خط به سه خط و از سه خط به شش خط اتوبوس افزایش دادیم. همچنین فعالیت مترو در نوروز از ۹ صبح تا ۹ شب برنامه‌ریزی شده است و پارک هزار خودرو به ظرفیت پارکینگ‌های شهر اضافه شده است.

۲۰۳ محله هم به همت ۲۸۰۰ نیروی خدمات شهری خانه‌تکانی شده است

وی با اعلام اینکه ۲۰۳ محله هم به همت ۲۸۰۰ نیروی خدمات شهری خانه‌تکانی و شست‌وشو شده است، توضیح داد: باغ فدک را به مکان هویت دار فرهنگی تفریحی تبدیل کرده‌ایم، این باغ دارای هویت بصری و لوگو شده است، در این راستا عملیات اجرایی فاز سوم دریاچه فدک آغاز شده است و پیش‌بینی می‌شود تا نیمه اول سال آینده به بهره‌برداری برسد، این طرح دارای آب‌نما و طراحی ویژه است.

رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر شهر اصفهان در خصوص ارائه خدمات اساسی، تأکید کرد: سرویس‌های بهداشتی چند درجه دارد، بعضی همچون سرویس‌های کنار زاینده‌رود به‌گونه‌ای است که باید شبانه‌روزی باز باشد، حدود ۲۲ سرویس بهداشتی حاشیه زاینده‌رود در عرض یک ماه با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان تخریب کامل و از ابتدا بازسازی شده است که در مناطق ۵، ۶، ۳، ۱ و ۴ قرار دارد.

وی با بیان اینکه روشنایی شهر در حیطه اختیار شهرداری نیست و بر عهده اداره برق است، گفت: تنها نورپردازی بر عهده شهرداری است که شهرداری اعلام کرده است در هر مکانی که درختان جلوی نور را گرفته‌اند، آمادگی هرس را دارد.

۷۰۰ نفر نیروی  امر به معروف در مکان‌های گردشگری حضور خواهند داشت

بقایی با اعلام اینکه امسال حدود ۷۰۰ نفر نیروی آموزش‌دیده امر به معروف تحت‌نظر ستاد احیا در مکان‌های گردشگری حضور خواهند داشت، اعلام کرد: باتوجه‌به هماهنگی‌های کمیته قضائی با ستاد احیا در سال گذشته، مقرر شد که تمام بخش‌ها در یک تیم و یک‌فاز جمع شوند، متولی این اقدام ستاد احیاست و تیم‌ها در مکان‌های گردشگری حضور دارند، تذکرات شامل تمام تذکرات همچون شهری است و به تیم‌ها آموزش داده می‌شود. همچنین قبلاً بخش‌های مردمی ایام نوروز در سطح شهر در خصوص حجاب فعالیت می‌کردند.

وی اضافه کرد: در بهره‌مندی گردشگران از فضای سبز، متفاوت از دیگر شهرها عمل می‌کنیم، در این راستا یکی از راه‌های حفظ محیط‌زیست استفاده از گونه‌های مقاوم است، برای اینکه زیبایی فضای سبز حفظ شود، اجاره برپایی چادر خواب در فضای سبز نمی‌دهیم و با تلاش همکارانم همه میهمانان را به سمت کمپ راهنمایی می‌کنیم که البته کار طاقت‌فرسایی است. امسال ۱۱۰۰ فلاورباکس برای نوروز و استفاده در سطح شهر آماده شده و گذر گل و گذر عکس در فضای روبه‌روی هتل عباسی خواهیم داشت تا شهروندان و گردشگران حال خوبی را تجربه کنند.

رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر شهر اصفهان با بیان اینکه حجم زباله در روزهای آخر سال در بعضی روزها ۱.۵ برابر بیشتر می‌شود، براین‌اساس حجم نیروها را برای خدمت‌رسانی اضافه کرده‌ایم، افزود: در راستای رضایت بیشتر شهروندان در حوزه سامانه ۱۳۷ اداره عملیات و هماهنگی شکل‌گرفته است و درخواست‌های مردم به‌صورت متمرکز به ما ارسال می‌شود؛ ما برای رفع مشکلات و انجام درخواست شهروندان در کوتاه‌ترین زمان با مناطق هماهنگی خواهیم کرد، در مرحله آزمایشی طرح هستیم و تاکنون با افزایش ۱۰ درصدی شهروندان روبه‌رو بوده‌ایم.

پدیده کلید به دست نداریم

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار آرونو مبنی بر اینکه چه تمهیداتی برای فعالیت صنوف و خانه‌های استیجاری متخلف در نظر گرفته شده، گفت: پدیده کلید به دست در موضوع خانه‌های استیجاری در نوروز نداریم و یا به‌ندرت می‌توان مشاهده کرد، کمیته انتظامی ستاد با متخلفان در این موضوع برخورد قانونی خواهد کرد. باتوجه‌ به تقارن ایام نوروز و ماه رمضان، کمیته انتظامی و قضائی فعال خواهد بود و مشخص شده است که طی ایام نوروز کدام مغازه‌ها، رستوران‌ها و مکان‌ها برای ارائه خدمات به مسافران در طول روز باز باشند.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *