استاندار تهران: موضوع عفت و حجاب فراتر از موارد ظاهری است که امروزه بحث می‌شود

|

فهرست مطالب

استاندار تهران گفت: می‌توانیم از طریق خدمت صادقانه بی منت و عمل به وظایف خود به تقویت جایگاه عفت عمومی عمل کنیم.

به گزارش آرونو ، علیرضا فخاری در نشست تخصصی عفاف و حجاب ویژه مدیران استان و حراست دستگاه‌های اجرایی با اشاره به برگزاری مهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر گفت: مردم به عشق امیرالمومنین خروش توأم با جشنی داشتند که نشان داد ظرفیت بزرگی به عنوان نماد اصیل شیعی وجود دارد که باید به عنوان یک دارایی بی منتها و جریان سیل گونه با ارزشی مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به برگزاری نشست تخصصی عفاف و حجاب گفت: دلیل و هدف تشکیل از این نشست همفکری و هم نظری در کنار تلاش برای ایجاد ادبیات واحد در مورد موضوع ضروری جامعه بوده است . عفت یک مفهوم عام است و وقتی به تاریخ نگاه می‌کنیم اثارش در ظواهری تحت عنوان عفاف خود را نشان می‌دهد امری که خداوند در باطن انسان‌ها قرار داده و البته برخی تلاش کرده‌اند که مرزهای آن را بشکنند.

وی ادامه داد: عفت فردی که دستمایه عفت اجتماعی است یک امر پسندیده برای همه انسان‌ها در تمام طول تاریخ قابل پذیرش بوده است و آنچه که برای آن حرمت قائل هستیم یک امر درونی است. عفت در کلام، پاکی در بیان و الفاظ نیز مورد توجه است، امری که در مراودات و تعاملات مورد توجه قرار می‌گیرد. در حقیقت آنجایی که در عفت کلامی اگر حرف ناثواب و بی دلیلی طرح شود، مخاطب را دچار تشویش ذهنی می‌کند.

استاندار تهران تاکید کرد: قبل از ساخت جامعه، باید خود را بسازیم. موضوع عفت و حجاب فراتر از موارد ظاهری است که امروزه در مورد آن بحث می‌شود؛ عفت در نیت و اعمال و بسیاری موارد دیگر که با آن مواجه می‌شویم. باید عفت درونی را تقویت کنیم تا شاهد بروز ظواهر آن باشیم.

به گفته وی، خدمت صادقانه بی‌منت، عفت است و اگر خللی در کار کسی ایجاد کنیم بی عفتی است. حجاب نماد است و زمانی جریان بی‌عفتی شکل می‌گیرد که خود را در قالب بی حجابی نمایان می‌کنند.

فخاری با تاکید بر اینکه اگر ما در احترام به جامعه از طریق خدمت صادقانه بی‌منت به وظایف‌مان عمل کنیم به تقویت جایگاه عفت عمومی کمک کرده‌ایم، افزود: اگر با خدمت صادقانه موجب تقویت جایگاه عفت عمومی شویم، در حقیقت خود را در معرض ترازوی عدالت قرار دادیم و اینگونه است که می‌توانیم موجب تحقق عفت شویم.

به گفته وی، قطعا دستمایه کار عفت، اخلاق فردی و در مرتبه بعد اخلاق اجتماعی است و قطعا اخلاق به ذات تربیتی بر می‌گردد. در همین راستا تقاضا می‌کنم اگر می‌خواهیم جامعه‌ای عفیف داشته باشیم و به وظایف شرعی خود عمل کنیم. اگر به آنچه که می‌گوییم عمل نکنیم نتیجه می‌شود آنچه که می‌بینیم. اگر انتظار داریم جامعه اخلاق مدار باشد باید عفت درونی را به لحاظ فردی تقویت کنیم که حتما این نسخه جواب می‌دهد.

استاندار تهران با بیان اینکه امروز دشمن بر ظاهر آنچه که اتفاق می‌افتد به عنوان یک دستمایه استفاده می‌کند و موضوع بدحجابی، بی حجابی و حتی عریانی را در دستور کارش قرار داده است در عین حال گفت: البته باید بدانیم که تمرکز ما روی اینکه مقام شامخ زن، تحت تاثیر انگاره‌های دشمن است امر صحیحی نیست، نباید ناخواسته این نماد را بر روی زنان متمرکز کنیم در حالیکه باید این سوال را مطرح کنیم که حجاب مردان کجاست؟

وی با تاکید بر رعایت حدود در انجام وظایف و تامین نیازها، گفت: اگر می‌خواهیم این امر مهم در جامعه شکل بگیرد نگفته‌اند که لحن فحاشی داشته باشید یا در خیابان کتک کاری کنید، حدود معلوم است و باید در مسیر درست گام برداریم.

وی ادامه داد: چه میزان از مسئولین ما با نیروهای خود درباره امر به معروف و نهی از منکر صحبت کردند و برای تحقق آن در مجموعه خود تلاش کردند؟ امروز حجاب نقطه عطفی است برای بازگشت ما به خویش. لذا همه باید تلاش کنیم که خود را بسازیم تا جامعه ساخته شود، احترام بگذاریم تا احترام ببینیم و آنچه که تکلیف شرعی است با اقدام و تفکر صحیح بیاموزیم و آن را ترویج کنیم. بی تردید باید کمک کنیم در جهت تحقق این امر به سمت یک جامعه الهی در تراز انقلاب اسلامی حرکت کنیم.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *