احوالپرسی از یک هنرمند پیشکسوت /« فعلا استراحت می کنم»

فهرست مطالب

حسن دادشکر که یک سال گذشته درگیر ناراحتی قلبی بوده و تحت عمل جراحی قرار گرفته، می‌گوید که حالش بهتر است ولی فعلا بنای اجرای تئاتر ندارد.

این هنرمند باسابقه تئاتر که بیشتر در حیطه تئاتر کودک و نوجوان فعالیت دارد، درباره حال و احوال خود در این روزها به آرونو می‌گوید: حالم قدری بهتر است ولی فعلا هیچ کار خاصی نمی‌کنم و فقط در منزل استراحت می‌کنم.

او در پاسخ به اینکه آیا ایده یا برنامه‌ای برای اجرای کاری تازه دارد، توضیح می‌دهد: طرح‌هایی هست و قرار است مرکز تئاتر کودک کانون پرورش فکری، یکی از ایده‌ها را برای اجرا پیشنهاد بدهد ولی فعلا که همه چیز تعطیل است و شرایط برای کار کردن مساعد نیست.

این هنرمند آرزو می‌کند وضعیت اجتماعی کشورمان بهتر شود تا همه مردم از جمله اقشار هنری بتوانند در فضایی بهتر و آرام‌تر به فعالیت بپردازند.

دادشکر پیش‌تر هم عنوان کرده بود که نمی‌تواند اعتبار هنری خود را مخدوش کند و اثری روی صحنه ببرد که فاقد اندیشه و تفکر باشد.

او در گفتگوی پیشین خود با آرونو با تاکید بر وظیفه اجتماعی تئاتر گفته بود: تئاتری که از اندیشه تهی باشد، شو است و نه تئاتر. البته که باید انواع تئاتر وجود داشته باشد همچنانکه در دنیا هم چنین است ولی ما مسیری را که تئاتر دنیا طی کرده، نرفته‌ایم و گاهی می‌خواهیم بدون طی این مسیر، پرش کنیم که شدنی نیست زیرا راهِ تئاتر با اندیشه و انرژی و توان کافی طی می‌شود ولی ما یاد گرفته‌ایم به همین جرقه‌های کجدار و مریز بسنده کنیم.

حسن دادشکر، نمایشنامه‌نویس، کارگردان و بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون متولد سال ۱۳۲۶ است که بیشتر فعالیت‌هایش بر کار برای کودکان متمرکز بوده است.

او کارشناس نمایش از دانشکده هنرهای زیبا و از جمله کسانی است که در دوره طلایی کانون پرورش فکری در این مرکز آموزشی فعالیت داشته است.  

در کارنامه هنری او همکاری با کارگردان‌های شناخته شده‌ای همچون بهرام بیضایی، حمید سمندریان، داود رشیدی، داریوش فرهنگ، مرضیه برومند، قطب‌الدین صادقی، پرویز ممنون، رضا بابک، پری صابری، بهروز غریب‌پور، رضا قاسمی و … به چشم می‌خورد.

او که از سال ۸۱ تا ۸۴ مدیریت بخش تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را بر عهده داشته است، سال‌ها در مراکز آموزشگاهی همچون دانشکده سینما تئاتر و موسسه آموزش عالی سوره، اداره ارشاد استان تهران و … به تدریس پرداخته است.

انتهای پیام 

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *