احداث حداقل ۲۰ مسجد در تهران تا پایان سال جاری

|

فهرست مطالب

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران بر مردم محور بودن احداث مساجد و احیای هویت محلات با محوریت مساجد تاکید کرد.

به گزارش آرونو ، حمیدرضا صارمی با اشاره به به مناسبت ۳۱ مرداد که به عنوان روز جهانی مسجد نامگذاری شده است، گفت: ۳۱ مرداد سال ۱۳۴۸ مسجد الاقصی، قبله اول مسلمانان جهان توسط صهیونیست ها به آتش کشیده شد. این واقعه موجب شد که این روز به درخواست جمهوری اسلامی ایران و با تصویب وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی در اجلاس تهران، “روز جهانی مسجد” نامگذاری شود.

وی ادامه داد: از نگاه مسلمانان جهان، مسجد حلقه اتصال زمین و آسمان و محل رحمت واسعه الهی است. اگرچه هدف اصلی بنای مسجد، ایجاد مکانی خاص برای عبادت و راز و نیاز با خداوند است اما باید توجه داشت که در دین اسلام، مسجد به عنوان اولین مرکز حکومت اسلامی قرار گرفته است و ضرورت دارد که جنبه های دیگر این مکان نیز مورد توجه قرار گیرد، یعنی مساجد نباید صرفا محل اقامه نماز باشند بلکه می بایست عموم برنامه‌های دینی مردم، تشکیل هسته‌های فرهنگی، تعلیم قرآن و معارف اسلامی و احکام دینی به جوانان و برپایی هیئت های مذهبی نیز جزو برنامه های مساجد قرار گیرد تا این اماکن به عنوان یک پایگاه مردمی، همیشه پویا و زنده باشند. در همین راستا تمامی دستگاه ها و نهادها در جمهوری اسلامی ایران، وظایفی را برای احیای این مکان مقدس بر عهده دارند که اگر به درستی به آن ها عمل شود، شاهد احیا و پویایی مساجد در کشور خواهیم بود.

صارمی افزود: مدیریت شهری تهران نیز در جهت عمل به مسئولیت خود در قبال این امر مهم، در سال ۱۳۹۴ با مصوبه شورای اسلامی شهر تهران نسبت به تشکیل “شورای ساماندهی، توسعه و گسترش مساجد” اقدام کرد تا ضمن اهتمام برای رفع کمبود مساجد در پایتخت، جانمایی مساجد نیز به نحوی انجام گیرد تا همه شهروندان بتوانند با طی مسیر ۵۰۰ متری به یک مسجد دسترسی داشته باشند. این شورا ۱۲ عضو دارد که ریاست آن بر عهده شهردار تهران است و دبیرخانه این شورا در معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران مستقر شده است تا مصوبات این شورا توسط دبیرخانه عملیاتی شود.

وی با بیان اینکه از زمان شکل گیری دبیرخانه «شورای ساماندهی، توسعه و گسترش مساجد» تا پایان دوره چهارم مدیریت شهری، اقدامات خوبی در این حوزه صورت گرفت اما پس از آن، این شورا و وظایف آن مورد غفلت قرار گرفت،گفت: با روی کار آمدن شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران در دوره ششم، «شورای ساماندهی، توسعه و گسترش مساجد» دوباره مورد توجه ویژه اعضای شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران قرار گرفت و اقدامات لازم جهت احیای آن انجام شد و این شورا با تعیین رئیس دبیرخانه از سوی شهردار تهران، فعالیت خود را دوباره به‌صورت جدی آغاز کرد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: موضوع اصلی فعالیت این دبیرخانه توجه به کالبد و ساخت مساجد است البته این بدان معنا نیست که صفر تا 100 این کار توسط شهرداری تهران انجام شود بلکه رویکرد شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران به موضوع مساجد «مردم‌محوری» است، یعنی مساجد توسط خود مردم ساخته و نگهداری می شوند و شهرداری نقش تسهیلگر و حامی را خواهد داشت. شهرداری تهران با همین رویکرد، یک سری تسهیلات را برای تشویق مردم به مسجدسازی درنظر گرفته است که از آن جمله می توان به کمک مالی برای ساخت مسجد، اهدای زمین، عدم دریافت هزینه های مربوط به صدور پروانه احداث مسجد، رفع موانع موجود و… اشاره کرد.

وی اضافه کرد: در همین راستا، سال گذشته حدود ۴۰ میلیارد تومان بودجه برای این مهم تخصیص یافت که کل این مبلغ جذب شد و این بودجه در سال جاری به حدود ۳۵۰ میلیارد تومان افزایش یافت البته کمک های مالی ما برای احداث مساجد حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد هزینه ها را شامل می شود و مابقی هزینه ها می بایست توسط مردم تامین شود و شورای ساماندهی، توسعه و گسترش مساجد از اسفند ماه سال ۱۴۰۱ تاکنون بیش از ۴۰۰ مسجد را مورد بررسی قرار داده و به ۳۰ مسجد کمک و مساعدت مالی داشته است که امیدواریم این عدد تا پایان امسال به ۱۰۰ مسجد برسد همچنین در سال جاری، احداث حداقل ۲۰ مسجد در دستور کار قرار داد و تاکید شهرداری تهران بر احداث مساجد کوچک‌مقیاس محله ای به جای مساجد بزرگ‌مقیاس است چراکه هدف ما همراه کردن مردم و احیای هویت محلات با محوریت مساجد است.

بنا به اعلام روابط عمومی معاونت شهرسازی صارمی تاکید کرد: احداث مسجد در شهر تهران دارای ضوابطی است و مهندسین سازمان نظام مهندسی استان نیز بر آن نظارت دارند همچنین کمک های مالی شهرداری نیز طی توافقنامه ای با هیات امنای مساجد پرداخت می شود و شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران نیز بر روند پیشرفت کار در هر مرحله نظارت خواهد داشت.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *