«آوتار ۲» میلیارد دلاری می‌شود

|

فهرست مطالب

فیلم سینمایی «آواتار: راه آب» درآخرین روزهای سال، گیشه جهانی سینما را به خود اختصاص داده و در فاصله دو هفته از آغاز اکران به فروش ۹۵۰ میلیون دلاری دست یافته است و پیش از پایان سال جاری میلادی از مرز یک میلیارد دلار عبور خواهد کرد.

به گزارش آرونو به نقل از واریتی، ساخته جدید «جیمز کامرون» در ادامه روند موفق خود در گیشه، ۳۱.۵ میلیون دلار در آمریکا و ۵۲.۲ میلیون دلار در سطح بین‌المللی به دست آورد که مجموع فروش خود را به ۲۹۳ میلیون دلار در آمریکای شمالی و ۶۶۱ میلیون دلار در دیگر کشورها رساند.

تنها در عرض دو هفته، «آواتار: راه آب» از مجموع فروش جهانی «پلنگ سیاه: واکاندا برای همیشه» (۸۰۰ میلیون دلار)، «بتمن» (۷۷۰ میلیون دلار)، «ثور: عشق و تندر» (۷۶۰ دلار) و «مینیون‌ها: ظهور گرو» (۹۳۹ میلیون دلار) عبور کرده است و در حال حاضر به صورت مشترک یا فیلم «دکتر استرنج در جهان چندگانه جنون» (۹۵۵.۷ میلیون دلار در سطح جهانی) به عنوان سومین فیلم پرفروش سال ۲۰۲۲ شناخته می‌شوند.

و انتظار می‌رود که دنباله «آواتار» در هفته آینده به سلطه خود ادامه دهد، حتی در شرایطی که هوای سخت زمستانی در آمریکا و افزایش موارد کووید و آنفولانزا در سراسر جهان فروش بلیت را محدود کرده است. در چند روز آینده، فیلم «راه آب» با بودجه ۳۵۰ میلیون دلاری دیزنی و قرن بیستم به مرز یک میلیارد دلار خواهد رسید. این فروشی است که تنها دو فیلم دیگر، «تاپ گان: ماوریک» (۱.۴۸ میلیارد دلار) و «دنیای ژوراسیک: قلمرو» (۱.۰۰۱ میلیارد دلار) توانسته‌اند در سال ۲۰۲۲ به آن برسند.

«آواتار ۲» باید با همچنان به فروش چشمگیر خود در سینماها ادامه دهد تا بودجه هنگفت ساخت را توجیه کند. «جیمز کامرون» پیش از این تخمین زده بود که این فیلم باید حدود ۲ میلیارد دلار فروش داشته باشد تا هزینه‌های ساخت و بازاریابی را تامین کند، اگرچه تحلیلگران معتقدند آستانه سودآوری این فیلم احتمالاً نزدیک به ۱.۵ میلیارد دلار است.

اگرچه «آواتار: راه آب» ثابت کرده که یکی دیگر از فیلم‌های پرقدرت گیشه روی پرده است، اما راه زیادی برای رسیدن به قله‌های بلند نسخه اصلی «آواتار» در سال ۲۰۰۹ که پرفروش‌ترین فیلم تاریخ با ۲.۹۷ میلیارد دلار در سرتاسر جهان است، دارد . این به این دلیل است که گیشه جهانی سینما به طور کامل از همه‌گیری کرونا نجات پیدا نکرده و  بازارهای مهمی مانند چین در حال حاضر با افزایش جشمگیر موارد ابتلا به ویروس کرونا مواجه هستند. علاوه بر این، قسمت دوم «آواتار» در روسیه اکران خواهد شد، جایی که نسخه اصلی این بیش از ۱۰۰ میلیون دلار فروخته بود.

«آواتار: راه آب» در خارج از آمریکای شمالی با ۱۰۴ میلیون دلار، بهترین عملکرد را در چین داشته است و پس از آن فرانسه با ۶۰ میلیون دلار، کره با ۵۵.۴ میلیون دلار، آلمان با ۴۱.۵ میلیون دلار و هند با ۳۹.۲ میلیون دلار قرار دارند.

این فیلم جدید نیز مانند نسخه اصلی‌اش محبوبیت زیادی در سینماهای آیمکس دارد و در حال حاضر ۱۰۵.۵ میلیون دلار در این سینماها در سراسر جهان فروش داشته است. تا به امروز، سینماهای آیمکس ۱۱.۴ درصد از فروش جهانی «آواتار: راه آب» را به خود اختصاص داده است.

در «آواتار: راه آب» بازیگرانی چون «سم ورتینگتون»، «زویی سالدانا»، «کیت وینسلت» و «سیگورنی ویور» ایفای نقش می‌کنند و به داستان بیش از یک دهه پیش از قسمت اول این فیلم می‌پردازد.

این فیلم روایتگر داستان خانواده سالی (جیک، نیتیری و بچه‌هایشان) و مشکلاتی‌ است که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، تلاش‌هایی که برای حفظ امنیت یکدیگر انجام می‌دهند، نبردهایی که برای زنده ماندن انجام می‌دهند و مصیبت‌هایی است که متحمل می شوند.

«جیمز کامرون» سال‌ها صرف ساخت و فیلم‌برداری دنباله‌های «آواتار» کرده است. فیلمبرداری «آواتار: راه آب» در سال ۲۰۱۷ و همزمان با سومین فیلم از این مجموعه که قرار است در سال ۲۰۲۴ اکران شود، آغاز شد. او همچنین در حال کار بر روی فیلم چهارم و پنجم است که به ترتیب برای اکران در سال ۲۰۲۶ و ۲۰۲۸ برنامه‌ریزی شده است.

گفته می‌شود ساخت دنباله‌های فیلم سینمایی «آوتار» در مجموع بیش از یک میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت.

قسمت اول فیلم «آواتار» در سال ۲۰۰۹ به سینما آمد و در نهایت با ۲.۸۴ میلیارددلار، عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما را بدون احتساب تورم از آن خود کرد و به همراه «انتقام جویان: آخر بازی»، «تایتانیک»، «جنگ ستارگان: نیرو بی‌می‌خیزد» و «انتقام جویان: جنگ ابدیت» تنها فیلم‌هایی هستند که تاکنون فروشی بیش از ۲ میلیارد دلار داشته‌اند.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *