آغاز رویداد ملی «مدار» درحمایت از طرح‌های روستایی/ اعتبار ۱۵ هزار میلیاردی برای اشتغال در روستا

فهرست مطالب

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور از آغاز رویداد ملی مدار با هدف حمایت از کسب و کارهای مولد، دانش بنیان، اشتغالزا و روستایی در کشور خبر داد.

به گزارش آرونو ، امیرحسین مدنی در نشست خبری امروز دوشنبه پیرامون آغاز رویداد ملی مدار گفت: مدار مخفف حمایت از کسب و کارهای مولد، دانش بنیان و روستایی است. یکی از سیاست‌هایی که دولت سیزدهم به صورت جدی مورد توجه قرار داده است اقتصاد روستایی است که در حقیقت کلیدی‌ترین عامل مهاجرت از روستاها به شهر است.

وی افزود: بیش از ۵۴ درصد از دلایل مهاجرت از روستا به شهر مربوط به دلایل اقتصادی، ۲۵ درصد مربوط به دلایل فرهنگی، ۱۳.۳ درصد مربوط به دلایل اقلیمی و مابقی نیز مربوط به مسائل جمعیت شناختی است؛ لذا دولت توجه ویژه ای به موضوع اقتصاد روستا داشته که البته موضوعی کلان محسوب می شود.

مدنی ادامه داد: بسیاری از سیاست گذاری های حوزه های مختلف تأثیرات مهمی در اقتصاد روستا می گذارد. کمبود زیرساخت ها در حوزه تولید و اقتصاد روستا به شکل چشمگیر دیده می شود و این در حالی است که در حوزه زیرساخت های آبرسانی، خدماتی و راهسازی آمارهای خوبی را شاهد هستیم؛ البته بحث های سیاستی هم داریم که در حوزه های مختلف مثلا در طرح هادی که برای ساماندهی وضعیت روستاهای کشور مورد توجه قرار گرفت، در حقیقت ضد اقتصاد روستا عمل کرده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه سیاست ها در حوزه خرید محصولات کشاورزی در دوره های گذشته معطوف به موضوعاتی شده است که بعضاً نتایج عکسی را به همراه داشته است، افزود: مدلی که با یک دامدار خرد و مزرعه دار برخورد کرده‌ایم باید امروز مورد توجه جدی قرار گیرد. هر چه توانستیم اقتصاد روستا را در گذشته به کشاورزی گره زده ایم. کشاورزی که به مرور غیرسود ده شده و همانند این موضوع در دامداری نیز مشاهده می شود. موضوع دیگر شهرسازی روستاها بوده که امروز بعد از تبدیل بسیاری از روستاها به شهر شاهد درخواست های بسیار از سوی مردم برای بازگشت به اسم روستا هستیم چرا که مردم عوارض شهری را پرداخت می کنند، هزینه های شهری را متحمل می شوند؛ اما عملا خدمات در حد روستا باقی مانده است.

وی تأکید کرد: یکی از مباحث پراهمیت اشتغال روستا است. عددهایی همچون ۳۰ هزار میلیارد تومان در کشور برای توانمندسازی در حوزه اشتغالزایی روستایی هزینه شده، اما این اقدام چقدر متناسب با محدوده جغرافیایی روستاها بوده است؟ لذا در جلسه‌ای که امروز در حوزه اشتغالزایی روستایی بود مصوب شد ۱۵ هزار میلیارد تومان منابع در مرحله دوم طرح اشتغال پایدار روستایی برای طرح های روستایی اختصاص پیدا کند. پیشتر نیز ۱.۵ میلیارد دلاری که از صندوق توسعه ملی برای این اقدام برداشت شده بود به اهداف تعیین شده دست پیدا نکرد اما در مرحله دوم مقرر شده است با توزیع متفاوت این منابع، به اهداف اشتغالزایی روستایی دست پیدا کنیم.

مدنی ادامه داد: در حال حاضر ۵۰۰۰ میلیارد تومان از این منابع بازگشته است که مقرر شده سه برابر آن یعنی حداقل ۱۵ هزار میلیارد تومان که می تواند تا سقف ۲۱ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند جهت طرح های اشتغال پایدار مورد استفاده روستاییان قرار گیرد. توزیع هدفمند منابع در این مرحله مد نظر قرار گرفته است که یکی از مواردی که این منابع مورد استفاده قرار می گیرد ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای اجرای رویداد ملی مدار است که در حقیقت طرح های حوزه روستا را وارد محیط های روستایی کشور می کند و این منابع در جهت حمایت از کسب و کارهای مولد، دانش بنیان، اشتغالزا و روستایی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۵۰۰۰ طرح حاصل برگزاری حدود ۱۵ رویداد در حوزه روستایی احصا شده است، افزود: ۲۰۰۰ طرح در رویداد ملی مدار مورد تأیید اولیه قرار گرفته است. ما در روستاها دچار مشکل جمعیت هستیم. در حقیقت سن روستاهای ما پیر شده؛ لذا حمایت از جوانانی که در این حوزه کار می کنند می تواند چهره روستاها را جوان کند.

به گفته مدنی، در حقیقت اجرای رویداد ملی مدار می تواند به جلوگیری از مهاجرت به شهرها کمک کند. از سوی دیگر حمایت خوبی از روستاییان توسط دولت و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری به ویژه در حوزه تولیدات روستایی شکل گرفته که برگزاری نمایشگاه روستاآباد که در همه استان های کشور برگزار می شود از جمله این اقدامات است. در حقیقت بنا این است که با سکوهایی که وارد مذاکره شده ایم به زودی ۱۲ هزار غرفه را در فضای مجازی برای عرضه محصولات روستایی ساماندهی کنیم.

وی ادامه داد: در منظومه های کشاورزی شمال کشور، مازندران را به عنوان پایلوت انتخاب کرده ایم که ۲.۵ میلیون مترمربع گلخانه در کشور احداث شود. در حال حاضر در یک نقطه از مازندران این کار انجام شده و پیگیر احداث در شش نقطه دیگر در همین استان هستیم. امیدواریم این اقدامات در حوزه روستایی موثر باشد و قطعا حوزه فناورانه می تواند راهگشای مسائل مختلف باشد. لذا در این حوزه ۴۰ مسئله اولویت دار را با همفکری مردم شناسایی کرده ایم که به شیوه های نوآورانه بحث ایده و راه حل ها را از طریق خود مردم دنبال می‌کنیم.

مدنی تأکید کرد: ۱۵ مجموعه مردمی و دستگاه با هدف حمایت از کسب و کارهای روستایی در رویدادهای مختلف حدود ۵۰۰۰ طرح را جمع آوری کردند که به عنوان ورودی اصلی رویداد ملی مدار مورد استفاده قرار گرفت و تاکنون ۲۰۰۰ طرح تأییدیه های اولیه را دریافت کردند. همچنین سامانه جهت نیز برای معرفی طرح های روستایی آماده شده که روستاییان می توانند تا پایان سال جاری ثبت نام طرح های خود را در همه روستاهای کشور از طریق سامانه جهت انجام دهند. همچنین مقرر شده با همکاری صداوسیما و رسانه ها اطلاع رسانی مناسبی برای این رویداد انجام شود.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *