آغاز تخریب مجدد ساخت‌وسازهای غیرمجاز خلازیر ازامروز/ ثبت‌نام دستفروشان در سامانه شهرداری از مهر

فهرست مطالب

مدیرعامل شرکت شهربان و حریم‌بان شهرداری تهران از تعامل شهرداری با دولت برای ثبت نام دستفروشان در سامانه دولت خبر داد و گفت: همچنین ثبت‌نام دستفروشان در سامانه شهرداری تهران نیز از اول مهر ماه راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش آرونو ، مسعود رنجبریان در نشست خبری امروز دوشنبه خود در تشریح اقدامات شرکت شهربان حریم‌بان شهرداری تهران در حوزه‌های مختلف به ویژه ساماندهی دستفروشان در شهر تهران، اظهار کرد: در بحث سد معبر وانتی و سیار که بعضا با ایجاد سد معبر موجب ایجاد ترافیک و مشکلات برای شهروندان می‌شوند از انتهای سال گذشته طرحی اجرا شد که تعداد وانتی‌های سد معبر در خیابان شهرزاد در منطقه ۱۵ به حداقل خود رسید.

وی اضافه کرد: طبق قانون، سد معبر تخلف است و از سنوات گذشته ساماندهی دستفروشان و بساط گسترها مطرح بوده و در مقطعی نیز عنوان شد که به عنوان یک شغل قلمداد شود. در حال حاضر نیز در دولت سیزدهم سایتی معرفی شده که دستفروشان اطلاعات خود را در آن بارگذاری و کد «یکتایی» را دریافت می‌کنند تا بدین ترتیب صلاحیت کار دستفروشی را داشته باشند و به تبع آن شهرداری‌های کل کشور نیز مکلف می‌شوند که مکان و فضا برای ساماندهی این دستفروشان در اختیار آنها بگذارند. البته این موضوع هنوز به صورت مشخص تبیین نشده و ابعاد آن شامل این‌که فردی که ثبت نام می‌کند با چه شرایطی می‌تواند این کد یکتا را دریافت کند، اعلام نشده است اما تعامل بسیار خوبی با دولت داریم تا موضوعات شهرداری نیز در این طرح لحاظ شود.

رنجبریان ادامه داد: فردی که توسط دولت می‌تواند مجوز دستفروشی را اخذ کند شهرداری باید مکانی برای ساماندهی آنها در تهران نیز که گستردگی فراوانی دارد و با حجم زیادی از دستفروشان مواجه است در اختیارشان قرار دهد، لذا از دولت درخواست می‌کنیم در حوزه تامین فضا به صورت خاص برای شهر تهران کمک کند. بی‌تردید در تهران و اطراف آن فضاهایی در اختیار وزارتخانه‌هاست که می‌تواند برای ساماندهی از آنها بهره بگیرند.

مدیرعامل شرکت شهربان و حریم‌بان شهرداری تهران ادامه داد: ما سه ماموریت اصلی در این شرکت داریم موضوع دستفروشان به همراه حریم و معبربان پیگیری می‌شود که دو موضوع دیگر نیز توسط شرکت دنبال می‌شود.

صیانت از بروز ساخت‌وسازهای غیرمجاز در شهر و حریم شهر از وظایف شهربان

ساماندهی وانتی‌های منطقه ۱۵

رنجبریان با تأکید بر این‌که اصلی‌ترین وظیفه شرکت شهربان و حریم‌بان شهرداری تهران صیانت از بروز ساخت‌وسازهای غیرمجاز در شهر و حریم شهر است، اضافه کرد: اما آنچه که امروز شهروندان به عنوان مطالبه از شهرداری تهران می‌خواهند در حوزه سد معبر است که یکی از شاخه‌های این سد معبر مربوط به سد معبر وانتی‌هاست. در همین راستا کار مشترکی با شهرداری منطقه ۱۵ و نیروی انتظامی در خیابان شهرزاد انجام شد که سد معبر وانتی‌ها در این محدوده را به حداقل ممکن کاهش داده است؛ اما باید به این نکته توجه داشت که این وانتی‌ها برای ساماندهی نیازمند فضا هستند؛ در غیر این صورت در خیابان‌های اطراف این محدوده توزیع می‌شوند و باز هم شاهد بروز مشکلات خواهیم بود لذا در سال گذشته در زیر پل بعثت فضای بزرگی برای این وانتی‌ها در نظر گرفته شد و آنها در آن محل ساماندهی شدند.

برخی از وانتی‌ها که سد معبر می‌کنند پلاک هم ندارند

وی ادامه داد: سال گذشته تفاهمی با فراجا منعقد شد؛ اما به دلایلی اجرایی نشد بی‌تردید نیاز داریم که پلیس راهور به عنوان بازوی اجرایی به ما در اجرای طرح‌ها کمک کند. برخی از وانتی‌ها که مرتکب سد معبر می‌شوند پلاک هم ندارند به این ترتیب مسائل و مشکلات آنها به گونه‌ای است که ساماندهی را سخت می‌کند، لذا تلاش کرده‌ایم از قانون راهنمایی و رانندگی استفاده کنیم تا کسی که سد معبر می‌کند با آن برخورد لازم صورت بگیرد.

راه‌اندازی سامانه ثبت‌نام دستفروشان از مهر ماه

مدیرعامل شرکت شهربان و حریم‌بان شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به سامانه ثبت‌نام دستفروشان در شهرداری تهران اشاره کرد و افزود: طراحی سامانه با سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران و متولی اجرای این طرح شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران است که بر اساس وعده‌ای که داده از مهرماه این سامانه برای ثبت نام دستفروشان راه‌اندازی می‌شود و قطعا با سامانه دولت در ارتباط و تعامل خواهد بود.

شهرداری‌های مناطق یکی از پایه‌های اساسی موضوع ساماندهی دستفروشان هستند

رنجبریان درخصوص ساماندهی دستفروشان چهار راه ولیعصر نیز اظهار کرد: چهار راه ولیعصر حدود ۴۵ روز است طرح ساماندهی در آن اجرایی شده؛ اما هنوز شهرداری‌های مناطق شش و ۱۱ فضایی را برای در اختیار قرار دادن دستفروشان به شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل معرفی نکرده‌اند و یا این‌که زمین‌هایی که معرفی شده معارضینی دارد که نتوانسته‌ایم به راحتی معارضین آن را رفع کنیم. قطعا شهرداری‌های مناطق یکی از پایه‌های اساسی موضوع ساماندهی دستفروشان هستند.

وی در تشریح سایر فعالیت‌های شرکت‌ شهربان و حریم‌بان شهرداری تهران تصریح کرد: این شرکت حدود ۲۲۰۰ نفر پرسنل دارد که این نیروهای حجمی برای بحث صیانت از حریم و معبر در اختیار شهرداری‌های مناطق کار می‌کنند. در این راستا سامانه جامع حریم‌بان در این شرکت راه‌اندازی شده و در داخل شهر صیانت در حوزه ساخت‌وسازها با رصد و بررسی تخلفات احصا و نیروهای ما هم پس از اخذ مجوز نسبت به رفع تخلف اقدام می‌کنند.

آغاز تخریب مجدد ساخت‌وسازهای غیرمجاز خلازیر از امروز صبح

مدیرعامل شرکت شهربان و حریم‌بان شهرداری تهران تاکید کرد: پس از حادثه خلازیر که منجر به از دست دادن تعدادی از همکارانمان شد تأخیری در تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز این محدوده اتفاق افتاد اما از امروز صبح بحث تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز این محدوده بار دیگر آغاز شد و شهرداری تهران عزم خود را برای برخورد با ساخت‌وسازهای غیرمجاز نشان خواهد داد.

حریم شهر تهران در سال‌های اخیر دستخوش تغییر زیادی شده

هیچ ساخت‌وسازی نباید در حریم انجام شود

بازدیدهای شبانه روزی نیروهای شهربان برای صیانت از حریم تهران

وی ادامه داد: حریم شهر تهران در سال‌های اخیر دستخوش تغییر زیادی شده و متاسفانه ساخت‌وسازها در این حریم باعث می‌شود که به شهر ملحق شوند در حالی که سرانه‌های خدماتی در آن تأمین نشده و بیشتر به این شکل بوده که روستا در حریم وجود داشته و به تدریج ساخت‌وساز غیرمجاز در آن شکل می‌گیرد و بعد از آن هم این تخلفات به حریم تسری پیدا می‌کند. این در حالی است که هیچ ساخت‌وسازی نباید در حریم انجام شود. در همین راستا بازدیدهای شبانه روزی نیروهای ما در حریم شهر تهران شکل می‌گیرد و از حریم صیانت می‌کنند تا ساخت‌وساز غیرمجازی شکل نگیرد.

نصب دوربین‌ روی البسه سراکیپ‌های شهربان و حریم بان و آغاز پایلوت طرح از مهر ماه

رنجبریان در خصوص نصب دوربین بر روی البسه نیروهای شهربان و حریم‌بان شهرداری تهران نیز تصریح کرد: بحث هوشمندسازی این شرکت با نصب دوربین بر روی البسه و خودروهای شهربان و حریم‌بان در حال پیگیری است. این شرکت ۵۵۰ خودرو در سطح شهر تهران دارد که کار شهربانی و معبربانی را انجام می‌دهند. طبق طرح اولیه مقرر است دوربین‌ها روی البسه سراکیپ‌ها نصب شود. در حال حاضر اقدامات اولیه انجام شده تا به صورت پایلوت در ناحیه چهار منطقه ۱۹ به صورت آزمایشی این کار انجام شود یعنی دوربین‌ها بر روی البسه سراکیپ‌ها و خودروها نصب می‌شود تا در کار صیانت در حوزه ساخت‌وسازهای غیرمجاز کار رصد و مستندسازی انجام شود. البته اصل کار توسط سازمان فناوری انجام می‌شود که مقرر شده در مهرماه طرح به صورت پایلوت آغاز شود. البته در بحث‌های امنیتی باید مجوزهای لازم اخذ شود که این کار با هماهنگی سازمان حراست شهرداری تهران در حال پیگیری است.

بررسی تخلفات احتمالی پرسنل شرکت شهربان و حریم‌بان توسط کمیته انضباطی

راه‌اندازی مرکز بی‌سیم در شرکت شهربان و حریم‌بان شهرداری تهران

مدیرعامل شرکت شهربان و حریم‌بان شهرداری تهران تأکید کرد: کمیته انضباطی در شرکت شهربان و حریم‌بان فعال شده و تخلفات احتمالی پرسنل را بررسی می‌کند و با متخلفین قطع همکاری صورت می‌گیرد. از سوی دیگر در حال راه‌اندازی مرکز بی‌سیم هستیم چرا که نیاز به تبادلات اطلاعاتی داریم؛ لذا به فکر راه‌اندازی مرکز بی‌سیم در این شرکت هستیم. همچنین شهرداری باید اعتبارات و بودجه لازم را فراهم کند تا یک نفر از نیروهای یگان شهرداری تهران در اکیپ‌های ما حضور پیدا کند و مأموریت‌های ما با حضور آنها انجام خواهد شد.

انتهای پیام

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *