آخرین پیش‌بینی وضعیت دما و بارش‌های کشور تا مرداد

|

فهرست مطالب

به گزارش خبرگزاری مجله آرونو، جدیدترین نقشه‌های پیش‌بینی هفتگی بارش کشور بر مبنای نقشه‌های احتمالاتی توسط پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور از بیست‌وهشتم خرداد تا هفتم مرداد سال ۱۴۰۳ تولید و ارائه شد که بر این اساس، طی هفته آینده (بیست‌وهشتم خرداد تا سوم تیر) در شمال غرب، دامنه‌های شرقی زاگرس شمالی، بخش‌های محدودی از استان‌ها در شرق زاگرس میانی، استان‌های یزد و کرمان، دو سوی کوه‌های البرز میانی و نوار شمال شرق کشور بارش رخ می‌دهد.

بارش در استان‌های گلستان و بخش‌هایی از استان گیلان کمتر از نرمال است، با احتمال حدود ۵۰ درصد، بارش انباشته در دامنه‌های البرز میانی و غربی و بخش‌هایی از شمال غرب کشور به‌صورت محلی بین ۲۰ تا ۵۰ میلی‌متر است که بیشینه آن در دامنه‌های البرز میانی رخ می‌دهد، سایر مناطق کشور مطابق با فصل، اغلب بی بارش یا بارش آن‌ها کمتر از نرمال پیش‌بینی شده است.

بارش طی هفته دوم محدود به بخش‌هایی از نوار شمال غرب و شمال شرق خواهد بود و کمتر از نرمال پیش‌بینی شده است، سایر مناطق کشور مطابق با فصل اغلب بی‌بارش هستند، طی هفته‌های سوم تا ششم، بارش در استان‌های ساحلی خزر و شمال غرب کشور کمتر از نرمال و بارش موسمی در جنوب شرق کشور در حدود نرمال است و سایر مناطق کشور، مطابق با نرمال بلندمدت، بارش مؤثری دریافت نمی‌کنند.

طی هفته اول (بیست‌وهشتم خرداد تا سوم تیر) نابهنجاری دمای هوا در مناطق داخلی کشور شامل استان‌های واقع در جنوب کوه‌های البرز و شرق رشته کوه‌های زاگرس تا مرزهای شرقی کشور) بین نرمال تا ۲ درجه کمتر از آن و در سایر مناطق یک تا ۵ درجه بیش از نرمال است. بیشترین افزایش (۳ تا ۵ درجه) در نوار غربی و جنوبی کشور رخ می‌دهد.

دمای هفته دوم در بخش‌هایی از استان‌های کرمان، یزد و شمال سیستان و بلوچستان نرمال و در سایر مناطق کشور یک تا ۲ درجه بیش از نرمال و دمای هوای هفته سوم در مناطق ساحلی شمال و جنوب کشور نرمال و در سایر مناطق یک تا ۳ درجه بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

دمای هوای هفته چهارم در جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان نرمال تا یک درجه کمتر از آن و در سایر مناطق نرمال تا ۲ درجه خواهد بود و دمای هوا در هفته‌های پنجم و ششم در جنوب سیستان و بلوچستان نرمال تا ۲ درجه کمتر از آن، در نیمه شمالی بین یک تا ۲ درجه بیش از آن و در سایر مناطق تا یک درجه فراتر از نرمال خواهد بود.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *