علت گرفتگی گوش بعد از ورزش کردن

علت گرفتگی گوش بعد از ورزش کردن

فهرست مطالب

علت گرفتگی گوش بعد از ورزش

یکی از علت‌های گرفتگی گوش بعد از ورزش، ممکن است به خاطر افزایش فشار داخل گوش باشد. هنگام ورزش یا فعالیت‌های شدید، نفس عمیقی می‌کشیم و فشار درون بدن افزایش می‌یابد. این افزایش فشار می‌تواند تأثیری بر سیستم گوش داشته باشد و باعث گرفتگی و احساس بی‌راحتی در گوش می‌شود.

 

علاوه بر افزایش فشار داخل بدن، ترکیبی از عوامل می‌توانند به گرفتگی گوش بعد از ورزش منجر شوند. این عوامل عبارتند از:

 

۱. تغییر در فشار هوا: ورزش‌هایی که در محیط‌هایی با فشار هوای متفاوت انجام می‌شوند، ممکن است تأثیری بر سیستم گوش داشته باشند. به عنوان مثال، انجام ورزش‌های غواصی یا در مرتفعات بالا می‌تواند فشار هوا در گوش را تغییر دهد و گرفتگی را ایجاد کند.

 

۲. تغییر در ترکیبات شیمیایی بدن: هنگام ورزش شدید، بدن بیشتر از اکسیژن استفاده می‌کند و میزان اکسیژن در خون کاهش می‌یابد. این تغییرات شیمیایی می‌توانند تأثیری بر عملکرد سیستم گوش داشته باشند و گرفتگی را به همراه داشته باشند.

 

۳. تراکم عضلات: ورزش‌های شدید می‌توانند منجر به تراکم و انقباض عضلات گردن و شانه شوند. این انقباض‌ها می‌توانند فشاری بر روی عصب‌ها و سیستم گوش ایجاد کنند و باعث گرفتگی و احساس ناراحتی در گوش شوند.

 

در صورتی که گرفتگی گوش پس از ورزش مداوم و مزمن باشد و با سایر علائم ناگوار همراه شود، بهتر است به پزشک معتمد مراجعه کرده و مشاوره و درمان مناسب دریافت کنید.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *