نگرش‌های مطلوب مهم‌ترین سرمایه برای ازدواج است

|

فهرست مطالب

حسین روزبهانی در گفت‌وگو با خبرنگار مجله آرونو با بیان اینکه بر اساس تحقیقات انجام شده عوامل مختلفی در ظرفیت ایجاد روابط صمیمانه نقش دارد و یکی از این متغیرها، انتظار افراد از ازدواج است، اظهار کرد: منظور از انتظار افراد از ازدواج، میزان خشنودی، ناخشنودی، رضایت، نارضایتی و احتمال طلاق است که افراد برای ازدواج خود پیش‌بینی می‌کنند.

وی افزود: در واقع انتظارات از ازدواج یکی از پدیده‌های شناختی مؤثر بر نحوه تفکر، احساس و رفتار انسان در روابط به شمار می‌رود که تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله روابط والدین و فرهنگ قرار می‌گیرد و به‌عنوان تصاویر ذهنی که زوجین با توجه به زمینه رابطه از ازدواج برای خود می‌سازند و برداشت آن‌ها از قوانین و کارکرد ازدواج، تعریف می‌شود.

عضو سازمان روان‌شناسی کشور تصریح کرد: انتظارات زوجین از یکدیگر را می‌توان به‌عنوان استانداردها و فرضیه‌های ذهنی، چهارچوب‌هایی از پیش تعیین شده و بایدها و نبایدهایی که زوجین در ارتباط با همسر و زندگی مشترک خود که ممکن است مبتنی‌بر واقعیت باشد یا مبتنی‌بر واقعیت نباشد، تعریف کرد.

روزبهانی با بیان اینکه در واقع نگرش‌های مطلوب، مهم‌ترین سرمایه در ازدواج و پایداری زندگی مشترک محسوب است و زندگی مطلوب و رضایت‌بخشی را برای زوجین می‌تواند به ارمغان آورد، ادامه داد: نگرش‌ها در آنچه که فرد می‌گوید و می‌شنود، منعکس می‌شود و بر ادراک او از دنیای اطراف تأثیر می‌گذارد.

وی با بیان اینکه مؤلفه‌هایی در رابطه با ازدواج و اداره مسائل زندگی وجود دارد و بر احتمال ازدواج و تعیین زمان آن تأثیر می‌گذارد، اضافه کرد: انتظارات از ازدواج و همسر و به‌طور کلی زندگی مشترک در پی تجارب زندگی، تحت تأثیر توقعات و ارزش‌های مورد قبول جامعه شکل می‌گیرد.

عضو سازمان روان‌شناسی کشور با اشاره به اینکه انتظارات ممکن است در نظر افراد مختلف تفاوت داشته باشد، افزود: برخی از افراد، انتظاراتی غیرواقع‌بینانه از ازدواج و شریک زندگی خود دارند، در حالی که ازدواج، رابطه‌ای روبه رشد، پویا و نیازمند حرکت و تلاشی دوجانبه است.

روزبهانی با اشاره به اینکه زوجین هر دو باید برای ساختن یک رابطه موفق همت کنند و گام بردارند، خاطرنشان کرد: انتظارات افراد از ازدواج، مطابق با اهداف آن‌ها از این امر است و تغییر در هدف‌های ازدواج، مستلزم تغییر انتظارات، وظایف، نقش‌ها و افزایش مهارت همسران برای تحقق اهداف و نیازها است و انتظارات افراد از ازدواج، نقش کلیدی در موفق بودن این پیوند مقدس خواهد داشت.

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *