شاخص کیفیت هوای اصفهان امروز چهارشنبه ۱۳ تیر + آخرین وضعیت

|

فهرست مطالب

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار مجله آرونو با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۲ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه فعال اداره کل محیط زیست امروز _چهارشنبه سیزدهم تیر_ شاخص کیفیت هوا با ۸۶ در وضعیت هوای ناسالم (قرمز) ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه امروز بیشترین سطح آلایندگی در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۴۹ در وضعیت ناسالم (نارنجی) قرار دارد، افزود: ایستگاه‌های دانشگاه صنعتی ۸۵، زینبیه با شاخص ۸۰، رهنان با شاخص ۷۹، فرشادی با شاخص ۷۷، ولدان با شاخص ۷۵، پارک زمزم با شاخص ۷۱، کاوه با شاخص ۶۷، انقلاب با شاخص ۶۲، سپاهان‌شهر با شاخص ۶۱، میرزاطاهر و فیض با شاخص ۶۰ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد. ایستگاه کردآباد فعال نیست.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم گفت: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان طی ساعات منتهی به ۱۱:۰۰ صبح با قرار گرفتن روی عدد ۸۹ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، ایستگاه احمدآباد با شاخص ۱۲۵ و پروین با شاخص ۱۱۰ ناسالم (نارنجی)، خرازی با شاخص ۸۹ در موقعیت سالم (زرد) ثبت شد.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، خمینی‌شهر، قهجاورستان، شاهین‌شهر، سجزی، کاشان، نجف‌آباد، زرین‌شهر و مبارکه است که موقعیت کاشان با شاخص ۱۵۳ ناسالم (قرمز)، نجف‌آباد با شاخص ۱۱۲ و زرین‌شهر با شاخص ۱۲۸ ناسالم (نارنجی)، سجزی با شاخص ۷۰، قهجاورستان با شاخص ۸۲، خمینی‌شهر با شاخص ۶۲، مبارکه با شاخص ۹۲ و شاهین‌شهر با شاخص ۷۶ سالم (زرد) ثبت شدند، ایستگاه‌های استانداری اصفهان، رودکی، خواجو، باغ‌غدیر و دولت‌آباد، فعال نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است. این شاخص به‌طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن (CO)، اُزن (O۳)، دی‌اکسید نیتروژن (NO‌۲)، دی‌اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM ۲.۵) اندازه‌گیری و روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.‌

مرتبط نوشته ها

تلویزیون شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *